Srovnání nejlepších káv za rok 2024

Na trhu existují desítky a stovky různých káv a ochutnat je všechny se může zdát nemožné. My na tom ale usilovně pracujeme a náš žebříček nejlepších káv na trhu pro vás postupně aktualizujeme a upravujeme. Už teď jsme ale vyzkoušeli tolik káv, že vám můžeme předat dost relevantní srovnání. Podívejte se, jaké kávy nás zaujaly nejvíce a jaké bychom vám doporučili vyzkoušet. 

Nejlepší kávy na trhu na základě testování

Pořadí Obrázek Produkt Hlavní výhody Cena Informace
1. Ponto Alegre Ponto Alegre Na espresso, Tóny čokolády, oříšků a karamelu , 5 velikostí balení 260 Kč
2. Dopraženo! Hipsterská 250g Dopraženo! Hipsterská 250g Na espresso i filtr, Tóny citrusů a květin, 4 velikosti balení 191 Kč
3. Guatemala Trés Maria Guatemala Trés Maria Na espresso i filtr, Tóny tropického ovoce a vinné révy, 2 velikosti balení 154 Kč
4. Brazil Cafeina Group Brazil Cafeina Group Na espresso i filtr, Tóny oříšků a sušeného ovoce, 2 velikosti balení
5. Etiopie Keramo Etiopie Keramo Na filtr, Tóny tropického ovoce a čaje, 2 velikosti balení
6. El Salvador - Jorge Recinos El Salvador - Jorge Recinos Na filtr, Nasládlé tóny citrusů i karamelu, 4 velikosti balení
7. Etiopie Sidamo Etiopie Sidamo Na espresso i na filtr, Tóny čokolády i koření, 2 velikosti balení 134 Kč

Detailní rozbor nejlepších káv na trhu

Vítězem našeho žebříčku nejlepších arabik se stává Ponto Alegre od společnosti Lázeňská káva. Jedná se o 100% arabiku, která je zpracována šetrnou naturální (suchou) metodou, díky které si zachovává spíše nižší kyselost a spíše hutnější tóny odkazující k čokoládě nebo karamelu. Pochází z Brazílie a představuje kombinaci odrůd Catuai a Mundo Novo. 

Výhody: 

 • Káva se skvělou chutí a úžasnou vůní
 • Přímo nakoupená od farmářů, kteří dbají na udržitelnost
 • Nabízí dobrý poměr ceny a kvality
 • Můžete si vybírat hned z 5 velikostí balení

Nevýhody: 

 • Tentokrát jsme žádné nenašli :) 

Jak nám Ponto Alegre chutnala? 

Ponto Alegre je káva s plným tělem a velmi intenzivní chutí nabízející jen velmi malou kyselost. Po namletí voní opravdu dobře, v aroma je možné detekovat nasládlé tóny karamel, kondenzovaného mléka i mléčné čokolády. V chuťovém profilu pak dominuje primárně čokoláda a náznak oříšků. I když podle popisu výrobce by měly být v profilu zřejmé i tóny karamelu, přiznáváme, že ten podle nás není nikterak výrazný a je tak dost dobře možné, že ani ti zkušenější z vás ho budou hledat jen marně. Pokud by vás náš názor na chuť zajímal více, můžete si přečíst naši recenzi Ponto Alegre

Jak si kávu připravit? 

Ponto Alegre je káva jako stvořená na espresso a pokud doma máte profesionální pákový kávovar, dokážete z kávy vytěžit opravdu hodně. Stejně dobře ale chutná i z obyčejné moka konvičky, která je o poznání levnější a pro mnoho lidí i dostupnější a praktičtější než zmiňovaný kávovar. Pokud náhodou o koupi kávovaru uvažujete, může vám v rozhodování pomoci náš žebříček nejlepších automatických kávovarů. Jestli je pro vás naopak lepším řešením moka konvička, doporučujeme se naopak podívat na Bialetti Moka konvičku, kterou sami používáme a která je skvělým řešením.

Kde doporučujeme Ponto Alegre koupit?

Ponto Alegre doporučujeme koupit přímo na oficiálním eshopu Lázeňská káva, odkud jsme ji dostali i my. Komunikace s eshopem je skvělá, dodání bezproblémové a navíc mají velmi dobré ceny.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  260 Kč

2. Dopraženo! Hipsterská 250g

Dopraženo! Hipsterská 250g

Druhé místo v našem žebříčku patří kávě, která je od Ponto Alegre téměř diametrálně odlišná. Jedná se o kávu nazvanou Hipsterská a tento název je naprosto výstižný - jedná se o světle praženou arabiku, která disponuje větší kyselostí. To sice části lidí úplně nevyhovuje, ale jakmile ucítíte tu jemnou květinovou vůni a Hipsterskou kávu ochutnáte, je dost možné, že změníte názor. 

Výhody: 

 • Disponuje širokou paletou různých chutí a má velmi příjemnou vůni
 • Má univerzální použití - můžete ji použít na espresso i filtr
 • Dobrý poměr ceny a kvality

Nevýhody: 

 • Někomu nemusí dělat kyselá káva dobře 

Jak nám Hipsterská káva chutnala? 

Zatímco tmavě pražené kávy mají velmi často podobný chuťový profil, ty světle pražené disponují nesmírně širokou paletou tónů a to musíme ocenit. Z vůně hipsterské kávy je na první pohled patrné koření a květinové tóny. Po ochutnání vás nejprve překvapí příjemná sladkost, která začne velmi decentně přecházet do kyselosti připomínající zelená jablka a citrusové ovoce. Více jsme se o chuti Hipsterské kávy rozepsali opět v samostatné recenzi

Jak si kávu připravit? 

Na Hipsterské kávě musíme ocenit její univerzálnost. Ať už preferujete espresso, nebo filtr, Hipsterská káva bude chutnat skvěle. Dle našich subjektivních pocitů musíme přiznat, že filtr více podtrhne kyselejší tóny kávy. My ale používali už zmiňovanou Bialettku a Hipsterská káva z ní chutnala opravdu výjimečně.  

Kde doporučujeme Hipsterskou kávu koupit?

Hispterskou kávu prodává značka Dopraženo! a my ji získaly přímo ze spojeného eshopu DokonaláKáva, kde seženete kromě obrovského množství káv také mnoho vybavení a kávového příslušenství. Navíc se s majiteli eshopu opravdu dobře komunikuje a stejně jako v předchozím případě musíme vyzdvihnout i rychlost dodání. 

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  191 Kč

3. Guatemala Trés Maria

Guatemala Trés Maria

Na třetím místě v našem žebříčku se umístila káva Trés Maria pocházející z Guatemaly. Mnozí odborníci považují tento stát za jeden z TOP světových producentů arabiky a právě Trés Maria je toho jasným důkazem. Je to vyvážená káva, která milovníkům tmavého pražení nabídne opravdu komplexní spektrum chutí a velmi příjemnou vůni. Skvělá káva, jež spolehlivě položí pevné základy pro váš skvělý den. 

Výhody: 

 • Neuvěřitelně vyvážená chuť s nasládlou chutí
 • Opravdu velmi příjemná cena
 • Je vhodná na espresso i na filtr

Nevýhody: 

 • Je dostupná pouze ve 2 velikostech balení

Jak nám Trés Maria chutnala? 

Trés Maria je káva, která nabízí vzhledem ke střednímu pražení (City+) neuvěřitelně komplexní spektrum různých chutí a myslíme si, že je to skvělá vstupní káva do světa prémiových arabik. Má příjemnou nasládlou chuť odkazující k tropickému ovoci i vinné révě a i jako začínající degustátoři se na této kávě naučíte poměrně dobře detekovat jednotlivé vlastnosti kávy. 

Jak si kávu připravit? 

Guatemala Trés Maria můžete použít jak na espresso, tak na filtr. Nám se ovšem vzhledem k chuťovým vlastnostem kávy osvědčilo primárně espresso. Opravdu dobrá je káva z pákového kávovaru, ale použít můžete klidně i metody využívající filtr - skvělý je třeba dripper, o kterém u nás na webu vyšel i celý samostatný článek

Kde doporučujeme Trés Maria koupit?

Guatemala Trés Maria prodává společnost GourmetKáva a my ji objednávali ze stejnojmenného eshopu. Stejně jako u předešlých společností musíme vyzdvihnout bezproblémovou komunikaci a rychlé dodání - dokonce i před Vánoci jsme kávu obdrželi do druhého dne. A navíc nám tento eshop věnoval i řadu produktů, o které budete moci na našich stránkách výhledově i soutěžit! 

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

4. Brazil Cafeina Group

Brazil Cafeina Group

Pomyslná bramborová medaile patří v našem žebříčku kávě Brazil Cafeina Group od mladé brněnské pražírny Rebel Bean. Označení Cafeina Group odkazuje ke skupině farmářek, které se o kávu starají. Jedná se o arabiku odrůdy Topazio zpracovanou natural (suchou) metodou. A jestli chcete vyzkoušet né úplně tradiční kávu, Brazil Cafeina Group je trefa do černého. 

Výhody: 

 • Po chuťové stránce je velmi netypická, ale výborná
 • Jedná se o kávu, u které znáte její příběh
 • Obal má velmi povedený design 

Nevýhody: 

 • V porovnání s ostatními kávami disponuje trošku vyšší cenou

Jak Brazil Cafeina Group chutná? 

Na stránkách prodejců si můžete přečíst, že káva obsahuje tóny arašídového másla, lázeňských oplatků i křížal, což může na někoho působit opravdu velmi netradičně. Pravda je taková, že káva je naprosto skvělá a neuvěřitelně vyvážená. Velmi intenzivní a zároveň jemnou vůni doplňují nasládlé chuťové tóny, které opravdu velmi decentně připomínají oříškya sušené ovoce. Káva je lehce netradiční, ale přesto skvělá. A žádné šílenosti od ní nečekejte. 

Jak si kávu připravit? 

V případě Brazil Cafeina Group můžete sáhnout snad po jakémkoliv způsobu přípravy a neuděláte s ním chybu. Káva chutná dobře jak z filtru, tak pokud využijete pákový kávovar nebo dnes již mnohokrát zmiňovanou moka konvičku. Vzhledem k né úplně tradiční chuti můžete sáhnout i po méně tradičním způsobu přípravy jako je třeba AeroPress

Kde doporučujeme Brazilie Cafeina Group koupit?

Brazilie Cafeina Group prodává kromě samotné pražírny RebelBean také GourmetKáva, odkud jsme ji objednávali i my. Stejně jako u předešlých společností musíme vyzdvihnout bezproblémovou komunikaci a rychlé dodání. 

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

Aby ani milovníci filtrované kávy nepřišly v našem dnešním srovnání zkrátka, máme tu kávu i pro ně. Jednou z arabik, které nás na filtru opravdu zaujaly, je Etiopie Keramo, které prodává velmi populární česká společnost NordBeans, jejíž ambicí je patřit k nejzajímavějším pražírnám v celé Evropě. A po ochutnání téhle kávy nebudete vůbec pochybovat o tom, že se jim to podaří. 

Výhody: 

 • Jedna z nejlepších etiopských káv, které můžete ochutnat
 • Velmi příjmná vůně i chuť
 • Káva, u které znáte její příběh

Nevýhody: 

 • Bohužel je káva poměrně drahá

Jak Etiopie Keramo chutná? 

Etiopie Keramo je opravdu výběrová káva, která rozhodně stojí za zkoušku. V plném těle se totiž odráží velmi příjemné tóny černého čaje a tropického ovoce, které v závěru přechází do velmi decentních bylinných nuancí. U některých méně kvalitních káv určených na filtr můžete narazit na to, že jejich chuť ani při použití většího množství arabiky není intenzivní a výrazná, ale to ani náhodou není případ Etiopie Keramo. Jediné, co nás mrzí, je, že si za ni budete muset poměrně připlatit, což může někoho odrazovat. Přesto ale stojí za zkoušku. 

Jak si kávu připravit? 

Chuť Etiopie Keramo nejlépe vynikne na filtru a používat ji tak třeba do pákového kávovaru úplně nedoporučujeme. Přesto je ale jen a jen na vás, jakou filtrovanou metodu využijete. Skvělou volbou je třeba AeroPress, Chemex, French Press nebo třeba Dripper.  Právě poslední ze zmíněných možností využíváme při přípravě kávy čas od času i my a nedokážeme si ji vynachválit - dripper obecně je velmi levnou a přitom neuvěřitelně efektivní metodou přípravy kávy. 

Kde doporučujeme Etiopie Keramo koupit?

Etiopie Keramo prodává kromě samotné pražírny Nordbeans také GourmetKáva, odkud jsme ji objednávali i my. Stejně jako u předešlých společností musíme vyzdvihnout bezproblémovou komunikaci a rychlé dodání. Odkaz na nejlepší cenu, kterou jsme pro vás našli, najdete v následující tabulce: 

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

6. El Salvador - Jorge Recinos

El Salvador - Jorge Recinos

Podruhé se v našem žebříčku objevuje i Lázeňská káva. Tentokrát nás však zaujala káva určená primárně na filtr. Jorge Recinos ze středoamerického státu El Salvador představuje výběrovou kávu pěstovanou ve výškách nad 1000 metrů nad mořem a zpracovanou ne příliš známou medovou (nebo též honey) metodou. 

Výhody: 

 • Netradiční káva skvělá pro všechny fajnšmekry
 • Úžasně voní
 • Káva, u které znáte její příběh

Nevýhody: 

 • Je poměrně kyselá, což nemusí vyhovovat každému

Jak Jorge Recinos chutná? 

Jelikož se káva zpracovávala honey metodou, při které zůstávají na zrnech i části slupky, dokážete spolehlivě odhadnout, jaké tóny asi bude tato arabika mít. Kromě typického medu vstupují do popředí i náznaky kyselého ovoce - kromě dominujících citrusů je možné detekovat i lehoučké tóny kyselých jablek nebo višní. Pokud máte rádi kyselejší kávy, Jorge Recinos si naprosto zamilujete.  

Jak si kávu připravit? 

Kyselejší tóny této kávy skvěle vyniknou při použití filtru - skvělý je AeroPress, Dripper, ale i chemex nebo jakékoliv alternativní metody přípravy filtrované kávy. Vaší fantazii se zkrátka a dobře meze nekladou a Jorge Recinos chutná dobře vždy a za všech podmínek.   

Kde doporučujeme Jorge Recinos koupit?

Ponto Alegre doporučujeme koupit přímo na oficiálním eshopu Lázeňská káva, odkud jsme ji dostali i my. Komunikace s eshopem je skvělá, dodání bezproblémové a navíc mají velmi dobré ceny, vzhledem k tomu, jak kvalitní kávu nabízí.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

V našem srovnání nejlepších arabik nesmíme opomenout ani kávu Etiopie Sidamo pocházející z regionu, který je kávou naprosto typický. Sidamo produkuje velmi ceněnou kávu, která v sobě mísí charakteristické tóny čokolády a koření s příjemnou kyselostí citrusů. Ať už preferujete filtr, nebo espresso, tahle káva je vždycky dobrou volbou. A to nás baví.  

Výhody: 

 • Chuťově velmi rozmanitá
 • S dobrým poměrem ceny a kvality
 • Je vhodná na espresso i filtr

Nevýhody: 

 • Je dostupná pouze ve 2 velikostech balení

Jak Etiopie Sidamo chutná? 

Etiopie Sidamo nabízí střední pražení (City+) a kombinuje v sobě dvě na první pohled neslučitelné charakteristiky - hutné čokoládové tóny a příjemnou citrusovou kyselost. A když se k tomu navíc začnou přidávat i jemné náznaky vinné révy, uvidíte, že si tuhle kávu naprosto zamilujete. Velmi příjemné je také květinové aroma s tóny karamelu, které pití kávy doprovází. 

Jak si kávu připravit? 

Vzhledem k velmi rozmanité chuti, kterou káva disponuje, je vlastně rozmanité i spektrum možností přípravy a volba je tak de facto jenom a pouze na vás. Osobně zastáváme názor, že zatímco filtr vyzdvihne spíše kyselejší tóny citrusů, tropického ovoce a květin, espresso či moka konvička naopak dají vyniknout primárně tónům hořké čokolády a karamelu. 

Kde doporučujeme Etiopie Sidamo koupit?

Etiopie Sidamo prodává společnost GourmetKáva a my ji objednávali ze stejnojmenného eshopu. Stejně jako u předešlých společností musíme vyzdvihnout bezproblémovou komunikaci a rychlé dodání - dokonce i před Vánoci jsme kávu obdrželi do druhého dne. 

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

Existuje nejlepší arabika?

Na trhu existují stovky různých káv a ochutnat je všechny není snad ani v lidských silách. Naštěstí pro vás ale kávy pravidelně testujeme a přinášíme vám naprosto objektivní recenze kávy, jejichž smyslem vám není doporučit produkt za každou cenu, ale vyzdvihnout pozitiva i případná negativa. Ty nejlepší kávy, se kterými jsme se setkali, pak umisťujeme do samotného žebříčku, který je jakýmsi výběrem několika nejlepších káv a usnadňuje vám tak orientaci. 

Neberte jej však naprosto dogmaticky - neznamená to, že první káva z našeho žebříčku vám bude chutnat více než desátá. Každý jsme jiný a co jednomu vyhovuje, může druhého naopak vadit. Přesto jsme přesvědčení, že vzhledem k našim bohatým zkušenostem dokážeme poznat kvalitní kávu a doporučujeme vám tedy jen ty kávy, se kterými podle nás neuděláte krok vedle. Všechny kávy, které jsme do tohoto žebříčku vybrali, jsou podle nás skvělé a stojí za vyzkoušení. 

Kávy pro vás pravidelně zkoušíme a testujeme
Kávy pro vás pravidelně zkoušíme a testujeme

Podle čeho vybírat kvalitní kávu?

Kvalitní káva má splňuje hned několik důležitých aspektů, z nichž za zmínku stojí třeba tři následující: 

 • Je čerstvá - nejlepší je káva zhruba týden od upražení. Pokud ji praží někde na druhém konci světa a pak měsíce čeká v supermarketu, nejspíše moc dobrá nebude. 
 • Máte dostatek informací - o kávě byste měli vědět třeba odkud pochází, jak je zpracovávaná a co je to vlastně za odrůdu. Jestli to nevíte, protože to obal ani výrobce neuvádí, je na čase být skeptický. 
 • Je rovnoměrně pražená - některá káva má pražení světlejší, jiná tmavší. Vždy by ale zrna měla mít podobnou barvu. Když je každé jiné, je to znak nekvalitní kávy. 

Faktorů existuje samozřejmě mnohem více. A my na ně všechny dbáme, když sestavujeme naše žebříčky. Nikdy bychom vám nedoporučovali špatně praženou kávu, o které sami nic moc nevíme a nemáme ani tušení, kdy byla pražená. Můžete se tak spolehnout, že každý produkt, který tu najdete, bude splňovat všechna naše přísná kritéria. 

Proč nám můžete věřit?

Diskuze (2)

Žlutý zákazník
Listopad 30, 2022

Musíte být velmi velký odborníci, když napíšete takový odpad...

Souhlasím(+1)
Nesouhlasím(-1)
Kávomil
Leden 30, 2024

Béééďo, nauč se česky. Má být "VELCÍ ODBORNÍCI" a ne velký :-)

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)