Články o kávě

KÁVOVÉ NÁZVOSLOVÍ. JAK SE VYZNAT V POJMENOVÁNÍ KÁVY?

Přemýšleli jste někdy o tom, proč v některých kavárnách či pražírnách uvádějí tak neskutečně dlouhé názvy káv? Co vlastně znamenají? Nestačí snad jen uvést zemi původu, nebo dokonce název značky kávy? Teoreticky ano, prakticky je ale káva jako každá jiná potravina – to, co často najdete na obalu, vám káva řekne právě svým názvem.

Název kávy je běžně výsledkem jejího třídění. Základem je pochopitelně země původu kávy, často se přidává konkrétní název oblasti (Burundi Kayanza), města (Ethiopia Yirgacheffe) či dokonce farmy, kde se káva vypěstovala (Panama Los Lajones). Pokud je káva zajímavá svou odrůdou, nechybí ani ta (např. Colombia Gesha, Brazil Red Catura).

Nemálo důležitá je i metoda zpracování sesbírané kávy. Rozlišujeme zpravidla suchou (dry; natural) a mokrou (washed)metodu, popřípadě polopromytou (semi-washed). Příkladem názvu takových káv může být Ethiopia Yirgacheffe Konga Natural(země – město – farma – metoda zpracování).

Ani na velikost kávových zrn se v názvech nezapomíná. Velikost zrn se určuje buď slovně, nebo číselně. Například číslice 18 nám říká, že kávové zrno projde sítem s velikostí otvoru 18/64 palce (1 palec je roven 2,54 cm, tzn. velikost zrna by měla dosahovat zhruba 0,714 cm) a zároveň neprojde sítem menším než 18. Číselná stupnice zahrnuje čísla 8 až 20, přičemž sudá čísla se používají pro Arabicu a lichá pro Robustu.

V případě využití slovního vyjádření velikosti zrn se pro různé skupiny pěstitelských zemí používá různé označení. Proto můžete pít třeba kávu Colombia Huila Supremo, ale žádnou Kenyu Supremo neochutnáte. Keňská zrna (potažmo africká a indická) ponesou vždy písmenná označení, například Kenya Gaturiri AA. Setkáte-li se s označením AA+, neznamená to nic jiného než kávu se zrny AA a větší. Pro lepší představu se podívejte na přehlednou tabulku (zdroj: coffeelabequip­ment.com):

pojmenovani kavy 2

Mimo jiné ještě můžete narazit na odrůdu kávy s označením Maragogype (Maragogipe), která se liší velikostí zrn až o třetinu oproti běžnému standardu. Maragogipe je město na východě Brazílie ve státě Bahia, tato káva se však pěstuje i na dalších místech převážně ve střední Americe.

S čím dále se můžete u kávových názvů setkat? Zkratky SHG (Strictly High Grown) a SHB (Strictly Hard Bean) vám o kávě poví, že byla vypěstována v nadmořské výšce přesahující 1200 metrů nad mořem (uvádí se i 1300), zkratky HB (Hard Bean) a HG(High Grown) odpovídají kávám z menších nadmořských výšek (900 – 1200 m nad mořem). Současně může být použit pojem Altura, který ve španělštině znamená výšku a označuje kávu pěstovanou ve vysokých nadmořských výškách nebo horských oblastech.

EP (European Preparation) znamená, že zelená káva byla ručně přebrána a zbavena defektních zrn. Je stanoven maximální povolený počet defektních zrn na určitou gramáž, tyto hodnoty se však mohou lišit. Ty nejlepší kávy bývají přebírány dvakrát, někdy i třikrát.

Číselné označení jakostní třídy Grade (Gr.) označuje především počet defektních zrn na 300 gramů kávy. Čím nižší číslo, tím méně defektů a lepší a dražší káva. Existují dvě metody určování třídy – metoda SCAA a Brazil /New York metoda.

Kávové názvosloví je skutečně rozsáhlé a tento článek určitě nepokrývá veškeré pojmy, zkratky a číslice, s kterými se můžete ve světě kávy setkat. Až si však budete objednávat svou kávu, zkuste odhalit, co se za jejím názvem skrývá…

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze (1)

Pavel Lanc
Únor 9, 2023

Co známená počet káv. zrn na obalu zrn. kávy. Dík

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)