Kofein je jedním z vůbec nejznámějších stimulantů na světě a více či méně ho pije naprosto každý. Najít se dá třeba v kakau, čaji nebo dokonce i ve fazolích. Jedním z nejvýraznějších zdrojů kofeinu je ale káva, které se v našem dnešním článku budeme věnovat. Víte, jaký je obsah kofeinu v jednotlivých kávových nápojích? A kolik takových šálků můžete vypít, aby to ještě bylo zdravé? V dnešním článku si na to odpovíme.
Na počátku bylo espresso…
I když se vám to možná nezdá, espresso je jedním z nejvýznamnějších kávových nápojů, protože celá řada dalších káv je jen kombinací espressa, mléčné pěny, mléka či vody v určitém poměru. Ať už tedy sáhnete po macchiatu, americanu, café latté nebo třeba cappuccinu, stále dostanete stejný obsah kofeinu. Podle odborných analýz obsahuje jedno espresso zhruba 77 mg kofeinu v jedné porci. Toto číslo je samozřejmě třeba brát s lehkou rezervou, někdo používá na espresso více kávy, někdo třeba preferuje místo klasické arabiky na kofein bohatší robustu. Určitou představu o tom, kolik kofeinu za den vlastně přijmete, by vám toto číslo ale dát mělo.
Co když nemám s espressem nic společného?
Část z vás si teď určitě říká, že si doma prostě připravíte šálek rozpustné kávy a vůbec neřešíte nějaké espresso. V takovém případě byste měli vědět, že šálek rozpustné kávy obsahuje v průměru podle analýzy jen 57 mg kofeinu. Rozpustná káva je co do stimulačních efektů tedy o něco slabší. Filtrovaná káva je pak dle dostupných údajů o něco silnější – káva z dripperu může mít od 115 do 175 mg kofeinu a z frenchpressu mezi 80 a 135 mg za předpokladu, že použijete na zhruba čtvrt litru vody asi dvě lžičky kávy. Pro srovnání se hodí doplnit, že třeba taková turecká káva připravovaná v džezvě může mít dokonce až téměř čtyřnásobný obsah kofeinu.
Recenze: LOr Colombia: Skvělé kávové kapsle, nebo vyhozené peníze?
Kávu je nutné pít vždy s mírou
Různá populární média ze všech stran chrlí články o tom, jaké jsou nejrůznější benefity a jaká negativa pravidelné pití kávy přináší. Málokdy se ale spolehlivě dočtete, kolik kávy byste za den měli vypít. Provedené výzkumy v tomto případě dochází k názorům, že kofein nemá ani při příjmu 400 mg denně negativní vliv na zdraví, ovšem tuto hranici doporučujeme většině lidem nepřekračovat. Odpovídá to zhruba čtyřem až pěti šálkům denně a i my jako zapálení kávoví nadšenci musíme říct, že to je naprosto dostačující množství. Nezapomínejte ani na to, že káva může narušovat kvalitu spánku (i když o tom častokrát ani nemusíte vědět), a proto je dobré ji pít primárně v dopoledních hodinách.
Preferujte kvalitu nad kvantitou
Zajímavé je, že některé vědecké studie hovořící o povzbudivém vlivu kofeinu k tomuto závěru došly jen při podávání tohoto stimulantu lidem, kteří na něj nejsou zvyklí. Je tedy dost dobře možné, že u pravidelných konzumentů nemá káva mnohdy absolutně žádný vliv na jejich soustředění a pozornost. Zkuste se tedy spíš než na množství vypité kávy soustředit na to, abyste vybírali dobrou kávu, která vám bude chutnat a na kterou se budete vždy těšit. My pro vás testujeme celou řadu různých káv a o svoje pocity se s vámi vždy rádi podělíme v našich recenzích, které pravidelně zveřejňujeme. Naposledy nás zaujala třeba vynikající Lavazza Tierra Bio Organic, která má naprosto univerzální použití a chuťově je vyladěná k dokonalosti.