Články o kávě

French press: Návod na přípravu a mnoho dalšího

Příprava kávy pomocí french pressu je jedním z nejjednodušších způsobů, jak si v pohodlí domova dopřát naprosto perfektní šálek vašeho oblíbeného nápoje. Právě kvůli jeho jednoduchosti má mnoho lidí tendence french press podceňovat hledět na něj jako na nějakou méněcennou alternativu k V60, chemexu, aeropressu nebo moka konvičce. To je ale velká chyba. 

French press disponuje neskutečným množstvím výhod a lze pomocí něj připravit skutečně nesmírně dobrou kávu. V dnešním článku se proto na tento způsob přípravy podíváme zblízka a řekneme si k němu vše, co by měl každý správný milovník kávy vědět. 

Proč byste neměli na french press zanevřít

Existuje snad jednodušší způsob, jak si připravit vynikající kávu (instantní káva se opravdu nepočítá)? Stačí zalít namletou kávu vodou, pár minut počkat, v ideálním případě po chvíli zamíchat a nalít do hrnku. Za tuto minimální práci však budete odměněni šálkem perfektní kávy. Velkou výhodou french pressu je také skutečnost, že během přípravy je káva po celou dobu v kontaktu s vodou. Tím pádem se v ní může pořádně vylouhovat a uvolnit ze sebe všechny lahodné chutě. Díky absenci filtračního papíru se do vody uvolní také všechny oleje, které dávají výslednému šálku nezaměnitelnou chuť. 

Když se rozhodnete pořídit si french press, máte na výběr z nepřeberného množství možností. K dostání jsou všechny různé velikosti a materiály, takže si zaručeně přijdete na svoje. Navíc není problém sehnat kvalitní french press skutečně za hubičku, takže se nemusíte bát toho, že byste si museli sahat zbytečně hluboko do kapsy. 

French press příprava návod
Příprava kávy ve french pressu vám zabere jenom chvilku. 

French press ve skutečnosti není z Francie

Je to matoucí, ale french press opravdu není z Francie. Kdybychom se chtěli podívat na samotný začátek toho, jak french press vznikl, museli bychom se vrátit až do roku 1852. Právě tehdy dvojice Francouzů Mayer a Delforge poprvé představila světu svůj vynález na přípravu kávy. K tomu, co známe pod pojmem french press dnes měl ale ještě daleko. Posloužil nicméně jako inspirace italskému designéru Attilu Calimanimu. Ten si nechal v roce 1929 patentovat výrobek, který až na drobné změny známe dodnes. Ačkoliv byl patentován pod jiným názvem, postupně se pro něj zažil název french press. V různých zemích se ale můžete setkat také s názvy coffee press, coffee plunger nebo cefetière. 

Jak vybrat nejlepší french press? 

Jak už jsem psal výše, french press se prodává v nespočtu provedení. Podle čeho je ale dobré se při výběru řídit? V první řadě si musíte udělat jasno v tom, kolik kávy v něm budete chtít připravovat. Porce pro jednoho člověka většinou představuje asi 100-150 ml kávy. Podle toho si můžete jednoduše spočítat, jak velký french press budete potřebovat. Dalším faktorem, který je dobré vzít v úvahu, je materiál. Pro domácí užívání je vhodný french press se skleněným tělem, díky kterému budete mít lepší přehled o tom, co se děje uvnitř. Sklo zároveň vypadá zpravidla o něco lépe než nerez. Ta se ale hodí pro případy, kdy s french pressem například cestujete, nebo máte zkrátka strach, že se vám rozbije. 

Poslední proměnná, nad kterou se budete muset zamyslet, je cena. Hledáte-li french press, který s vámi zůstane na nějakou delší dobu, vyplatí se za něj připlatit. Není sice moc částí, které by se během užívání mohly rozbít, nicméně sítko, které představuje asi nejdůležitější část french pressu, se časem opotřebuje. Kvalitnější výrobek vám nejenom vydrží delší dobu, ale zároveň se k němu s největší pravděpodobností vyrábí náhradní díly. Místo celého french pressu vám tak postačí vyměnit pouze sítko. 

S výběrem french pressu vám pomůže také naše srovnání nejlepších french pressů, ve kterém jsme rozebrali výhody a nevýhody těch nejlepších produktů na trhu. 

french press široký výběr
French press je možné sehnat v nespočtu různých provedení.

Jak si za pomoci french pressu připravit co nejlepší kávu? Postup je velmi jednoduchý. V první řadě je potřeba namlít kávu. Nevíte-li si rady s výběrem mlýnku, nepřehlédněte náš článek Jak vybrat mlýnek na kávu?, ve kterém se dozvíte vše podstatné. Co se týče množství kávy, ideální je odrazit se od poměru 75 gramů kávy na litr a následně si ho podle vlastní potřeby upravit. 

Kávu nasypte do french pressu a zalijte vodou s teplotou ideálně kolem 93–95 ℃ (nechte vodu po provření asi půl minuty odstát). Po 4 minutách kávu promíchejte tak, aby se všechna namletá zrna usazena na hladině potopila. Pomocí lžíce můžete zároveň odstranit vrstvu pěny a malých částí kávových zrn, které se vytvořila na povrchu. Po dalších 5 minutách nasaďte vrchní část french pressu a kávu přelejte do hrnků aniž byste stačovali píst se sítkem. Káva se přes něj přelije tak jako tak a stlačování pístu by pouze zbytečně rozvířilo kávu usazenou na dně. Do hrnků ale nepřelévejte úplně všechnu tekutinu z french pressu. Káva na dně totiž nebývá tak dobrá a zbytečně by zkazila výslednou chuť celého šálku. 

Závěr

French press je skvělý způsob, jak si připravit kávu během pár minut a s minimální námahou. K dostání je nepřeberné množství variant lišících se mateirálem, velikostí nebo cenou. Ať už si vyberete jakýkoliv, dokážete si s ním velmi jednoduše připravit vynikající kávu bez toho, abyste si museli dávat nějakou přehnanou práci s technikou přípravy nebo následným mytím nádobí. 

Pro dnešní článek je to z naší strany všechno. Máte-li však jakékoliv dotazy, neváhejte se na nás obrátit v komentářích.

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.