Žebříček levných káv: Jakou kávu zvolit za dostupnou cenu?

Pochutnat si na výběrové kávě nemusí být nutně velkou zátěží pro vaši peněženku. Je sice pravda, že s rostoucí kvalitou roste i cena, když se ale budete trochu snažit, najdete velké množství perfektních výběrových káv za velmi přijatelné ceny. Ty nejlepší jsme pro vás vybrali do tohoto žebříčku.

Podle čeho jsme kávy vybírali? Snažili jsme se najít ideální kompromis mezi prvotřídní kvalitou a co nejnižší cenou. V našem žebříčku proto nenajdete kávu prodávanou typicky v supermarketu, jelikož tyto kávy zpravidla nesplňují naše požadavky na kvalitu. Zároveň jsme si ale dali záležet na tom, aby byla každá káva v žebříčku dostupná i za velmi přijatelnou cenu.

6 nejlepších levných káv

Pořadí Obrázek Produkt Hlavní výhody Cena Informace
1. Etiopie Sidamo Etiopie Sidamo Na espresso i na filtr, Výrazné ovocné tóny, zejména vinná réva, Dvě velikosti balení 134 Kč
2. Brazílie Cerrado Dulce Brazílie Cerrado Dulce Na espresso a do moka konvičky, Chuť hořkého kakaa, Dvě velikosti balení 209 Kč
3. Kostarika Tarrazu Kostarika Tarrazu Na espresso i na filtr, Čokoláda, karamel, oříšky, Dvě velikosti balení 149 Kč
4. Espresso směs 90/10 Espresso směs 90/10 Na espresso, Výrazná hořkost, tóny oříšků a čokolády, Šest velikostí balení
5. Kolumbie Golden Huila Kolumbie Golden Huila Na espresso i na filtr, Jemná kyselost, sušené ovoce , Dvě velikosti balení 179 Kč
6. Ponto Alegre Ponto Alegre Na espresso , Tóny karamelu, lískového oříšku a čokolády , Sedm velikostí balení 260 Kč

Detailní rozbor levných káv

První místo našeho žebříčku obsadila Etiopie Sidamo od Gourmet kávy. Proč právě ona? Kombinuje v sobě totiž perfektní a vyváženou chuť s velmi příjemnou a přijatelnou cenou. Vzhledem k tomu, že Etiopie je považována za kolébku pití kávy, není divu, že zdejší káva je ceněna pro svou vysokou kvalitu. Odrůda Sidamo je přitom jedna z nejoblíbenějších odrůd z celé Afriky.

Výhody:

 • Skvělá cena
 • Výborná chuť
 • Lehké a jemné tělo
 • Příjemná ovocná kyselost

Nevýhody:

 • Pro milovníky spíše hořké kávy s minimem kyselosti nebude tou nejlepší volbou

Jak nám Etiopie Sidamo chutnala?
Vzhledem ke střednímu stupni pražení (City +) v sobě Etiopie Sidamo skrývá velmi široké spektrum chutí. Ačkoliv jsou zde znatelné jemné tóny čokolády, převažující je příjemná kyselost. V každém doušku ucítíte poměrně výrazně vinnou révu společně s tóny citrusů a květin. Pokud si rádi pochutnáte na kávě s vyšší kyselostí a krásně vyváženým chuťovým profilem, právě jste našli svého favorita.

Jak si kávu připravit?
Etiopie Sidamo je vhodná i na espresso, osobně mi ale její chuťový profil sedí spíše na filtr (i když to je opravdu otázka individuálních preferencí). Tím pádem může vřele doporučit chemex, ale nic nepokazíte ani aeropressem.

Závěrečné zhodnocení:
Etiopie Sidamo je zkrátka perfektní kombinace skvělé chuti a dostupné ceny. Její jemné ovocné tóny vás zaručeně dostanou a jakmile ji ochutnáte, nebudete chtít věřit tomu, kolik ve skutečnosti stála.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

2. Brazílie Cerrado Dulce

Brazílie Cerrado Dulce

Na následující příčce se umístila Brazílie Cerrado Dulce od Dopraženo! Pokud vás Etiopie Sidamo nezaujala kvůli své výraznější aciditě, teď si rozhodně přijdete na svoje. Brazílie Cerrado Dulce je totiž ukázkovým příkladem hořké kávy s minimem acidity. Samozřejmostí je velice přívětivá cena, která ale rozhodně neubírá této kávě na kvalitě.

Výhody:

 • Velmi výhodná cena
 • Příjemné dozvuky čokolády
 • Transparentní původ kávy
 • Skvělá volba pro milovníky hořkosti

Nevýhody:

 • Pokud máte rádi kyselejší kávu, nebude to ta nejlepší volba pro vás

Jak nám Brazílie Cerrado Dulce chutnala?
Už z vůně této kávy je jasně patrný náznak hořkého kakaa, který doplňují velmi příjemné dozvuky čokolády po ochutnání. Cerrado Dulce je perfektní volbou pro milovníky hořkosti, kteří v šálku své kávy nechtějí cítit moc výraznou aciditu. Ta je v tomto případě skutečně upozaděna, což je zapříčiněno tmavším stupněm pražení (Full city).

Jak si kávu připravit?
S Cerrado Dulce si připravíte opravdu skvělé espresso, se kterým se budete cítit jako v typické italské kavárně. Z osobní zkušenosti mohu vřele doporučit také přípravu pomocí moka konvičky, nicméně pokud si chcete tuto kávu vychutnat skutečně na maximum, dejte přece jenom přednost espressu.

Závěrečné zhodnocení:
Pokud hledáte kvalitní kávu za málo peněz, Brazílie Cerrado Dulce je pro vás tou správnou volbou. Skrývá v sobě úžasnou dávku hořkosti a minimum acidity, což sice nespadá do preferencí každého milovníka kávy, ale pokud máte rádi tmavší stupeň pražení, rozhodně si přijdete na své.

Jestli si pořád nejste jistí, jestli je tahle káva pro vás ta pravá, přečtěte si naši recenzi, ve které se Brazílii Cerrado Dulce věnujeme mnohem podrobněji.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  209 Kč

Pro milovníky tmavší kávy s charakteristickou hořkou chutí tady máme další typ. Tentokrát se jedná o Kostariku Tarrazu od Gourmet kávy. Čím nás zaujala? Její největší výhodou je opět možná až směšně nízká cena a samozřejmě perfektní chuť. Jak si tahle káva ze srdce Střední Ameriky vede v porovnání s ostatními?

Výhody:

 • Výhodná cena
 • Čokoládové tóny a karamelové aroma
 • Opravdu perfektní aroma
 • Kvalitní zpracování

Nevýhody:

 • Nebude vyhovovat milovníkům kyselejší kávy

Jak nám Kostarika Tarrazu chutnala?
Pro Kostariku Tarrazu je charaktieristická poměrně výrazná hořkost. Převládají v ní náznaky čokolády a nasládlé tóny karamelu. V závěru ucítíte dozvuky oříšků. Tělo kávy je velmi dobře vyvážené, což je důsledek velmi kvalitního zpracování. Káva je pražena na stupeň City +.

Jak si kávu připravit?
Co se týče přípravy kávy, v tomto případě bych se držel klasického espressa, nicméně ničemu neuškodíte ani moka konvičkou. Osobně se musím opět přiklonit spíše k první možnosti, jelikož kávy s výraznou hořkostí jsou na espresso zkrátka perfektní volbou.

Závěrečné zhodnocení:
Na závěr nám nezbývá nic jiného, než Kostariku Tarrazu vřele doporučit každému milovníkovi hořké kávy. Její perfektně vybalancované tělo vám zaručeně zlepší ráno a povzbudí vás do celého dne. Kostarika Tarrazu je skvělým příkladem toho, že i za málo peněz je možné dostat hodně muziky.

Více informací se dozvíte v samostatné recenzi, ve které jsme se na jednotlivé aspekty této kávy podívali mnohem podrobněji.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  149 Kč

4. Espresso směs 90/10

Espresso směs 90/10

Na dalším místě se umístila espresso směs v poměru 90/10 od Lázeňské kávy. Jedná se o jedinou kávu v žebříčku, která není 100%, nýbrž obsahuje 10 % robusty. Hledali jsme totiž kávu, která by se hodila pro někoho s automatickým kávovarem, kdo si na kvalitu kávy zpravidla zas tak moc nepotrpí a do světa výběrové kávy teprve vstupuje. Espresso směs v sobě kombinuje výhody kvalitní arabiky a vysoký obsah kofeinu v robustě. Výsledkem je příjemně vyvážená směs, která vás ráno zaručeně nakopne.

Výhody:

 • Vyšší obsah kofeinu
 • Příjemné tóny oříšků a čokolády
 • Výhodná cena
 • Kombinace toho nejlepšího z arabiky a robusty

Nevýhody:

 • Robusta není tak kvalitní jako arabika

Jak nám espresso směs chutnala?
Někteří milovníci kávy robustu kategoricky odmítají, protože ani zdaleka nechutná tak dobře jako arabika. S tím samozřejmě nelze nesouhlasit. To však neznamená, že neexistuje espresso směs s arabikou, která by nemohla chutnat dobře. Obsah 10 % robusty z Indie kávě dodává více hořkosti a vyšší obsah kofeinu. Naopak brazilská arabika jí přináší vynikající tóny čokolády a oříšků. Káva obsahuje minimum acidity, takže potěší především milovníky hořké kávy.

Jak si kávu připravit?
Espresso směs se pochopitelně hodí především na přípravu espressa. Lázeňská káva ale uvádí, že směs vyvíjela tak, aby si na ni pochutnal i ten, kdo doma disponuje automatickým kávovarem.

Závěrečné zhodnocení:
Pokud nejste kávový odborník s perfektně vytrénovanými chuťovými buňkami, které na první dobrou poznají, že ve vaší kávě je trochu robusty, bude vám espresso směs od Lázeňské kávy chutnat. Její velkou výhodou je dostupná cena, do které se samozřejmě částečné promítá i ona zmíněná robusta. Nemusíte mít ale strach z toho, že by nějakým způsobem zkazila chuťový profil této kávy.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Bohužel jsme k produktu nenašli žádný obchod.
Zkuste porovnat ceny na Heureka.cz

5. Kolumbie Golden Huila

Kolumbie Golden Huila

Místo v našem žebříčku nejlepších levných káv si zaslouží také Kolubmie Golden Huila od Dopraženo! Káva z Kolumbie je známá pro svou výbornou kvalitu a lahodnou chuť. Po chuťové stránce je Kolumbie Golden Huila charakteristická kyselým nástupem a postupným přechodem k hořko sladké chuti kakaa.

Výhody:

 • Nízká cena
 • Velmi zajímavý chuťový profil
 • Kombinace příjemné kyselosti a hořkosti

Nevýhody:

 • Různorodost chuťového profilu nemusí vyhovovat každému

Jak nám Kolumbie Golden Huila chutnala?
Jak už jsem psal výše, po ochutnání ucítíte nejprve poměrně výrazně kyselé tóny s příjemným aroma květin, které ale následně přechází do příjemných sladkých a hořkých tónů kakaa nebo karamelu. Střední stupeň pražení umožnil zachovat všechny různorodé chutě, které se v této kávě nachází. Výsledkem je velmi zajímavá kombinace chutí, která rozhodně stojí za zkoušku.

Jak si kávu připravit?
Kolumbii Golden Huila si můžete bez problémů připravit jako espresso, osobně bych se ale v tomto případě přikláněl k přípravě přes filtr. Ze začátku si doporučuji trochu pohrát s hrubostí mletí, jelikož míra extrakce u této kávy výrazně ovlivní, jaká chuť nakonec v kávě převáží.

Závěrečné zhodnocení:
Kolumbie Golden Huila je perfektní volba pro někoho, kdo rád poznává různé nové chutě, které v sobě káva může skrývat. Je možné si s ní skutečně dobře vyhrát a její chuť si přizpůsobit přesně na míru. Za takovou cenu by byla škoda podobnou kávu neochutnat.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  179 Kč

Na závěr jsme se rozhodli do našeho žebříčku zařadit také Ponto Alegre od Lázeňské kávy. Po cenové stránce je to sice nejdražší káva v celém žebříčku, nicméně i přes její vynikající chuť a opravdu perfektní kvalitu se pořád řadí mezi relativně levné kávy. Poměr ceny a kvality je zde stále skvělý.

Výhody:

 • Opravdu úžasná chuť
 • Transparentní původ a osobitý vztah mezi dodavatelem a pražírnou
 • Tóny oříšku, čokolády a karamelu

Nevýhody:

 • V porovnání s ostatními kávami vyšší cena

Jak nám Ponto Alegre chutnala?
Není žádnou náhodou, že se Ponto Alegre umístila i v našem žebříčku nejlepších káv pro letošní rok. Odrůda Mondo Nuevo je charakteristická svým plným tělem a nižší kyselostí. Dominantní jsou zde tóny lískového oříšku, čokolády a pozornější milovníci kávy ucítí i příjemný náznak karamelu. Tato káva má skutečně moc dobře vybalancovaný chuťový profil a rozhodně vás svou chutí nadchne.

Jak si kávu připravit?
Co se týče přípravy, doporučil bych se držet rady samotné pražírny a použil bych kávu Ponto Alegre na espresso. V něm skvěle vyniknou jednotlivé chuťové tóny a vy si tak budete moci vychutnat kávu na maximum.

Závěrečné zhodnocení:
Ponto Alegre je káva, kterou se rozhodně vyplatí vyzkoušet. Cenově se pořád pohybuje ve velmi přijatelné hladině, ačkoliv je pravda, že se nejedná o tu nejlevnější možnou variantu. Po chuťové stránce je skutečně výborná a její koupi nepochybně nebudete litovat.

Této kávě jsme věnovali i samostatnou recenzi, ve které se dozvíte mnohem více například i o jejím původu.

Obchod
Cena
Odkaz
Cena:  260 Kč

Existuje nejlepší arabika?

Na trhu existují stovky různých káv a ochutnat je všechny není snad ani v lidských silách. Naštěstí pro vás ale kávy pravidelně testujeme a přinášíme vám naprosto objektivní recenze kávy, ve kterých si dáváme záležet na tom, abychom vám co nejlépe zprostředkovali náš zážitek s danou kávou. Ty nejlepší kávy, se kterými jsme se setkali, pak umisťujeme do samotného žebříčku, který je jakýmsi výběrem několika nejlepších káv a usnadňuje vám tak orientaci.

Neberte jej však naprosto dogmaticky - neznamená to, že první káva z našeho žebříčku vám bude chutnat více než desátá. Každý z nás má jiné chuťové preference a to se pochopitelně projevuje i na tom, jakou kávu máme rádi. Přesto jsme přesvědčení, že vzhledem k našim bohatým zkušenostem dokážeme poznat kvalitní kávu a doporučujeme vám tedy jen ty kávy, se kterými podle nás neuděláte krok vedle. Všechny kávy, které jsme do tohoto žebříčku vybrali, si rozhodně zaslouží dostat šanci.

Podle čeho vybírat kvalitní kávu?

Kvalitní káva má splňuje hned několik důležitých aspektů, z nichž za zmínku stojí třeba tři následující:

 • Je čerstvá - nejlepší je káva zhruba týden od upražení, tato doba se ale odvíjí především od jejího stupně pražení. Pokud ji praží někde na druhém konci světa a pak měsíce čeká v supermarketu, nejspíše moc dobrá nebude.
 • Máte dostatek informací - o kávě byste měli vědět třeba odkud pochází, jak je zpracovávaná a co je to vlastně za odrůdu. To jsou základní informace, které by měl uvádět každý prodejce. Jestli to nevíte, protože to obal ani výrobce neuvádí, je na čase být skeptický.
 • Je rovnoměrně pražená - některá káva má pražení světlejší, jiná tmavší. Vždy by ale zrna měla mít podobnou barvu. Když je každé jiné, je to znak nekvalitní kávy (může se ale také jednat o směs arabiky a robusty).

Faktorů existuje samozřejmě mnohem více. A my na ně všechny dbáme, když sestavujeme naše žebříčky. Nikdy bychom vám nedoporučovali špatně praženou kávu, o které sami nic moc nevíme a nemáme ani tušení, kdy byla pražená. Můžete se tak spolehnout, že každý produkt, který tu najdete, bude splňovat všechna naše přísná kritéria.

 

Proč nám můžete věřit?

Diskuze (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.