Články o kávě

DOMÁCÍ PŘÍPRAVA KÁVY: Espresso nebo alternativy?

Stává se vám, že přijdete ke svým známým na návštěvu a oni všem nabídnou něco k pití a jen u vás se zarazí: „Ty asi nebudeš chtít, že?“ Stává se to hlavně milovníkům vína, čaje a také kávy.

Pracuji jako barista. Díky mému povolání jsem odsouzen k tomu, že mi nikdo nechce připravovat kávu. Přede mnou se najednou všichni stydí za tu svou oblíbenou instantní nebo supermarketovou. Přitom za kvalitní a dobrou kávou nemusíte nutně do kaváren. Připravit kávu doma může být snadné, levné a navíc i zábavné. Pro domácí přípravu můžete zvolit nejjednodušší dripper, nenáročný chemex, nejpoužívanější mocca express konvičku, orientální džezvu, populární french press, stále více oblíbený aeropress, a nebo nejkrásnější metodu vacuum pot. Říká se jim alternativní metody přípravy kávy. Alternativní proto, že jsou jinou volbou k nejrozšířenějšímu italskému espressu. Zajímavostí je, že skoro všechny tyto metody jsou starší než klasické espresso a logicky by espresso mělo být alternativou těchto starých dobrých příprav.

Připravujte kávu přímo před zraky svých přátel

Pokud chcete návštěvu potěšit dobře připravenou kávou, a přitom nechcete investovat do nákupu domácího přístroje na espresso, určitě vyzkoušejte dripper. Funguje na principu překapávání kávy přes papírový filtr a pořídíte jej do pětistovky. Podobně pracuje i chemex. Je větší, takže se výborně hodí, pokud čekáte početnou návštěvu. Cenově vychází kolem tisícikoruny.

Bez sporáku se těžko obejdete

Pokud se chcete výslednou kávou co nejvíce přiblížit espressu, zvolte si mocca express konvičku. K přípravě potřebujete sporák, takže pokud máte návštěvu v obýváku, ochudíte ji o zajímavou podívanou. Mocca express konvičku koupíte od tří stovek. Další přípravou, kvůli které je obvykle nutné zůstat v kuchyni, je džezva. Tento způsob je snad nejstarší. Vychází z něj i příprava českého „turka“. Cena džezvy se pohybuje kolem tří stovek.

Připravte si kávu stylově a elagantně

V českých domácnostech si pevné místo našel french press. Příprava kávy ve skleněné konvičce se sítkem na pístu je tak jednoduchá, že ji zvládne opravdu každý. Kvalitní french press seženete už za osm stovek. Aeropress začíná být čím dál více populární metodou domácí přípravy kávy. Na rozdíl od frenchpressu potřebujete dokupovat papírové filtry, zato výsledná káva je čistší díky jemnější filtraci. Na trhu se cenově pohybuje do tisícikoruny.

Vacuum pot – show ve vašem obýváku

Ne náhodou jsem si nechal na konec přístroj zvaný vacuum pot. Pokud si rádi dopřejete kvalitně připravenou kávu a zároveň velkolepou podívanou, určitě neváhejte a sáhněte po tomto ušlechtilém kávovaru. Příprava není zas tak složitá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pokud chcete své hosty ohromit, stojí za to se s vacuum potem naučit pracovat. Vacuum pot pořídíte asi za dva a půl tisíce korun.

Alternativní metody přípravy kávy jsou opravdu různé a je jen na vás, kterou si zvolíte. Zalíbila se vám některá? Tak to pro vás mám dobrou zprávu. V následujících článcích se postupně budeme věnovat jednotlivým přípravám podrobněji. Řekneme si také něco o tom, proč je mletí kávy tak důležité a jakou vodu při přípravě používat.

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.