Články o kávě

KAVÁRNA, KDE NEMAJÍ CENY? Hledejte ji v Plzni.

V centru Plzně na Pražské ulici naleznete kavárnu. Na první pohled nic zvláštního. Perfect World, místo se srdcem je však úplně jiná kavárna, než jste doposud navštívili. Liší se například tím, že zde se káva připravuje pouze alternativně ve frenchpressu. Další zajímavostí jsou ceny. Žádné zde totiž nenajdete. Platíte zkrátka jen tolik, na kolik si sami kávu a pobyt zde ceníte.

Jak může taková kavárna fungovat a jací lidé ji navštěvují jsme se zeptali provozovatelky kavárny paní Dominiky Paškové.

Jak vidíte fungování kavárny s odstupem několika měsíců?

Když jsme s kavárnou začínali, neznal nás ani náš koncept vůbec nikdo. A my přišli s něčím naprosto novým. Nenajdete u nás žádné ceny. Každý si zouvá boty, můžete si obout pantofle či si bosí užívat koberce. Poskytujeme vysokou kvalitu zákaznické péče, se kterou však souvisí nedostatek anonymity. Zkrátka, když už k nám někdo přišel, byl to odlehčeně řečeno "odvážný člověk”.

První měsíc těchto odvážlivců moc nepřišlo. My jsme s tím však počítali. Celý koncept jsme zakládali s tím, že bude trvat nějaký čas, než se ho lidé přestanou bát.

V květnu už nám přišlo přes 600 zákazníků – to na maličkou kavárnu o velikosti kolem 35 m2 není špatné. Finančně však ještě svoje náklady nepokryjeme, ale pevně věříme, že tvrdou prací, touhou a silným příběhem kavárny se i toto brzy zlomí!

Daří se vám plnit cíle, které jste si na začátku provozování kavárny stanovili?

Cíl kavárny je velice jednoduchý – tvořit Dokonalý svět pro všechny. Místo se srdcem. Místo, kde se lidé budou cítit vítaní, a budou se sem chtít vracet.

Naším hlavním materiálním cílem je podporovat děti z Afriky a z Plzně – konkrétně děti ze dvou dětských domovů. Jednoho v Africe a jednoho v Čechách. A jak se nám daří tyto cíle splňovat?

Za dobu 3 měsíců se nám povedlo vytvořit Místo se srdcem – kavárnu, jejíž zdi se pomalu plní lidskými sny a každý, kdo k nám zavítá, cítí tu jinakost se jménem Perfect World. Bohužel, naše nadační fondy jsme za tuto dobu ještě podpořit nemohli. Potřebujeme o ještě trochu více zákazníků. Jelikož nás před třemi měsíci skutečně nikdo neznal, a dnes se k nám denně lidé vracejí, věříme, že brzy přijde tolik lidí, kolik je třeba!

Jaký typ lidí vaší kavárnu navštěvuje?

Toto je velmi tázaná otázka a já bych na ní ráda odpověděla jednoduše a pravdivě – lidé se srdcem. Jsou to lidé, kteří se nebojí nového a věří, že jiné může znamenat lepší. Často jsou to lidé, co se dokáží otevřít a nebojí se komunikovat s naší obsluhou. Jindy zase lidé se zájmem, kteří stráví hodinku tím, že poslouchají náš příběh. A pak také lidé, kteří si přišli pro pomoc. Chtějí si popovídat a táhne je to k nám.

Jsou to různí lidé, ale jedno mají společné. A za toto jedno bychom jim rádi vyjádřili hlubokou úctu – zajímá je, jak vypadá cesta ke zdánlivě nemožnému cíli a ať už vědomě nebo nevědomě se na ní chtějí podílet. To je velmi důležité. Bez nich bychom to totiž nezvládli!

Jakou kávu u vás dostaneme?

Jako dodavatele naší kávy jsme si vybrali Oxalis, českou společnost, od které odebíráme vynikající sypané čaje s velkými plody stejně tak jako ochucenou i neochucenou kávu z Brazílie. Ochutnat u nás můžete i kávu bez kofeinu.

Příprava kávy u nás je specifická především tím, že kávu meleme v ručním mlýnku těsně před jejím zalitím – nebo si ji mele host sám, a tak je lahodný nápoj, na kterém si zákazník následně pochutná, skutečně čerstvý a silně aromatický.

Děkujeme za rozhovor.

-
-
-

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.