Články o kávě

DRUHÝ NEJVĚTŠÍ EXPORTÉR KÁVY NA SVĚTĚ?

Vietnamská káva je spojení, které rok od roku slyšíme stále častěji. Důvodem je především rostoucí produkce kávy, která Vietnamu zajistila druhé místo v žebříčku největších exportérů i producentů kávy na světě hned po Brazílii. Současný podíl 17% celosvětového trhu v porovnání s rokem 1990, kdy podíl vietnamské kávy na exportu činil pouze 1,5%, je opravdu úctyhodný.

Vše zapříčinila změna v zemědělství po konci války roku 1975, kdy se země ocitla ekonomicky na dně. Produkce kávy rok od roku rostla a v současnosti se odhaduje, že odvětví kávy zaměstnává až 2,6 milionu lidí. Kávovníky najdete na půl milionu drobných plantážích o rozměrech dva až tři akry.

Vietnam si většinou spojujeme s pitím čaje a ani zvýšená produkce kávy to nezměnila. Ačkoli je valná většina kávy určena pro export, Vietnamci pitím kávy nepohrdají. Zvláštností je například pití kávy v podobě připomínající naše cappuccino, jediným rozdílem je přídavek jednoho či dvou vajec.

Ve Vietnamu se setkáte spíše s pěstováním méně kvalitní Robusty, která je typická svou hořkou chutí, větším obsahem kofeinu a obecně nižšími nároky na pěstování. Není tedy divu, že se ve Vietnamu od 50. let 20. století vyrábí nemalé množství instantní kávy.

Rostoucí produkce kávy s sebou nese kromě pozitiv v podobě ekonomického růstu Vietnamu a jeho obyvatel také negativní důsledky pro životní prostředí. Farmáři se nebojí používat hodně hnojiv, která vysilují půdu, a ta se pak záhy vyčerpá. Kácení stromů se proto od počátku „kávového boomu“ v 70. letech stalo běžnou aktivitou.

Mezi největší odběratele vietnamské kávy patří Německo, USA, Španělsko, Itálie, Belgie, Lucembursko a dále Japonsko, Polsko, Jižní Korea, Francie a Velká Británie.

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.