Články o kávě

DOMÁCÍ PŘÍPRAVA KÁVY 2: Co budete potřebovat, než začnete?

Připravit kávu doma může být snadné a zábavné. Pro domácí přípravu můžete zvolit dripper, chemex, mocca konvičku, džezvu, french press, aeropress nebo vacuum pot. Říká se jim alternativní metody přípravy kávy. Alternativní proto, že jsou jinou volbou k nejrozšířenějšímu italskému espressu. V tomto seriálu článků vám postupně jednotlivé metody přiblížíme.

Ještě než se pustíte do samotné přípravy kávy, budete potřebovat zrnkovou kávu, kvalitní mlýnek, dobrou nebo filtrovanou vodu, váhu s přesností alespoň na gram a stopky. Jak ale poznáte, že jste si vybrali správně?

Káva

Základem je pořídit si dobrou zrnkovou kávu. Pro začátek je důležité, aby vám byl prodavač schopen prozradit přesné datum pražení. Kávová zrna jsou totiž v nejlepší kondici asi týden po upražení a tu si udrží zhruba 3 týdny. Pokud si chcete být jistí, že kupujete kvalitní kávu, kupte takovou, u které znáte původ, totiž zemi, oblast a plantáž, ze které pochází. Káva má výbornou absorbční schopnost a nemá ráda teplo. Proto je dobré ji skladovat v uzavřené nádobě a nejlépe ve spodních policích při zemi. Kupujte vždy celá zrna a namelte si je těsně před přípravou, mletá káva ztrácí aroma a chuť už po 15ti minutách.

Mlýnek

Na trhu je velké množství mlýnků. Ale jak si vybrat ten správný? Je to jednoduché. Základní pravidlo zní: nekupujte mlýnek s noži. Ten zrna rozseká na různě velké částečky a káva se tak vyluhuje nesouměrně. Pokud už takový mlýnek vlastníte, nevadí, od teď jej můžete používat třeba na sekání cibule. Ať už si vyberete mlýnek ruční nebo elektrický, vždy by měl mít mlecí kameny. Ty jsou ke kávovým zrnům šetrnější a zaručeně pomelou kávu souměrně.

Voda

Pitná voda z kohoutku je podrobně a pravidelně kontrolována vodárnami a její kvalita je sledována hygienickými úřady. Jde o nejpřísněji kontrolovanou potravinu a ze zdravotního hlediska není třeba pitnou vodu dále upravovat. Proč tedy všichni doporučují vodu filtrovat? Filtr redukuje tvrdost vody a tím ovlivňuje chuťové vlastnosti nápojů z ní připravených. Takže je to především o chuti. Pokud chcete svou kávu posunout ještě výš, filtrujte. Voda v šálku kávy tvoří asi 98% obsahu a to už je tak velké množství, že stojí za to se vodou zabývat.

Co ještě budete potřebovat?

Při přípravě kávy je vždy důležitý poměr kávy a vody a také čas louhování. Stačí vám však obyčejná domácí váha s přesností na 1g. Stopky má dnes snad už každý v mobilu.

Nyní máte vše potřebné a zbývá si jen zvolit tu správnou přípravu. V následujících článcích o domácí přípravě kávy se budeme zabývat výhodami jednotlivých metod. Poradíme vám, který přístroj si pořídit, a jak v něm kávu správně připravit. Příště vás čeká ta nejjednodušší metoda – dripper, známý i jako V60.

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.