Články o kávě

CAFE MITTE, kvalita na malém prostoru v srdci Brna

V centru Brna na rušné ulici Panská najdete kavárnu Cafe Mitte (z neměckého Mitte – střed). Sídlí v historické budově z roku 1659 a slouží i jako kavárna pro hosty ze stejnojmenného hostelu, který nabízí stylové pokoje pojmenované po významných osobách či událostech z Brna a okolí. Kavárna je poměrně maličká, posadí se sem maximálně 12 lidí, o to více se tu ale setkáte s vřelým přijetím, které překoná veškerá kapacitní omezení.

Kavárna byla otevřena v dubnu 2011 s myšlenkou podávat skvěle připravenou kávu lidem ubytovaným v hostelu i kolemjdoucím z ulice. Příznivá otevírací doba od osmi ráno do jedenácti večer dokáže vyhovět ranním ptáčatům, večerním kávomilcům i lidem, kteří jdou do blízkého kina, nebo se z něj zrovna vrací.

Již od začátku provozu zde připravují kvalitní kávy – základ tvoří káva z české pražírny doubleshot, v měnící se nabídce se můžete setkat i s La Bohème Café, Gill’s Coffee apod. Otevřenost vůči novinkám a ne příliš známým zdrojům kávy dokazuje například říjnová ochutnávka káv z Polska (pražírna Coffee Proficiency) či německé pražírny Quijote Kaffee. Nabízené kávy se mění zhruba po měsíci, není tedy problém vyzkoušet je na různé způsoby přípravy. Pro příznivce alternativ tu totiž čeká French Press, V60, aktuálně velmi populární aeropress i okouzlující a záhadný Vacuum pot. Není ani problém jakoukoli nabízenou kávu zakoupit domů – za 1 gram zaplatíte korunu. Můžete si tak odnést i skutečně ochutnávkovou­ dávku.

Protože i kávy může být někdy příliš, v Mitte ji máte možnost nahradit kvalitní horkou čokoládou z francouzské čokoládovny. Tuto čokoládu s původem a vysokým obsahem kakaa servírují stylově s kakaovým bobem. Milovníci čaje mohou zkusit sypaný zelený, černý, bylinkový nebo japonský čaj Matcha. Ze sladkého nechybí stabilně muffiny od Muffiny Brno, občas dezerty od DoRtu, rakvičky se speciální espresso šlehačkou. V poslední době se ale setkáte spíše s domácí tvorbou sladkých dezertů od místní baristky.

Pohonným motorem celé kavárny Mitte jsou mimo zákazníky i její zaměstnanci, kteří jsou schopni svým nadšením obohatit celý prostor i nabídku. Proto je například hitem letošní zimy hřejivý nápoj s obsahem likéru maracuja a chilli, citrusy a černým čajem darjeeling filtrovaným přes V60. Hrátky s kávou tu podporuje již tradiční přátelská soutěž Ultimate Coffee Smackdown. Poprvé se konala na jaře 2012, kdy se soutěžilo v alternativních přípravách kávy. Poté následovala edice Coffee in Good Spirits aneb káva s alkoholem a zatím poslední Smackdown proběhl na téma ledová káva. Popáté si budeme moci Smackdown užít zřejmě v únoru 2014.

Cafe Mitte je kavárna otevřená novým nápadům a nejcennější je tu především nadšení a zapálení pro kávu a kvalitu. Ostatně, svou cestou se odtud vypravili například barista Jakub Fabián, vítěz Coffee in Good Spirits 2013, a slovenský mistr baristů 2013 Marián Plajdičko. Až tedy někdy kolem Mitte půjdete, zpomalte a rozhodně tento útulný kávový svět v centru města neopomeňte navštívit. Nabízí více, než se může na první pohled zdát…

-
-
-
-
-

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.