Články o kávě

ZE ZAHRANIČÍ: Káva z celého světa II

Káva je pěstována v tropickém pásmu ve více než padesáti zemích světa. Včera jsem se vydali na cestu po zemích Afriky a Asie. Dnes se můžete těšit na cestování po Severní, Střední a Jižní Americe.

Severní Amerika a oblast Karibiku

Havaj

Ačkoliv pěstitelské farmy najdeme po celých Havajských ostrovech, zdaleka nejznámější a nejžádanější je káva Kona z Velkého ostrova. Tamní příroda poskytuje ty pravé podmínky pro růst kávovníků na úpatí aktivní sopky Mauna Loa. Odpolední tropická mračna vytváří přirozený stín, který chrání kávovníky před žárem slunce, a časté ostrovní deště poskytují keříkům tu správnou míru vláhy. Káva Kona je pečlivě zpracovávána a v jejím šálku rozpoznáme bohaté aroma, střední tělo a lahodnou chuť.

Mexiko

Mexická káva pochází převážně z malých farem spíše než z velkých plantáží. Farmářů je však již více než sto tisíc a díky tomu se Mexiko řadí mezi největší producenty kávy na světě. Většina farem se nachází na jihu země, nejvíce jich najdeme ve státech Veracruz, Oaxaca a Chiapas. Šálek mexické kávy nabízí úžasné aroma a plnou výraznou chuť. Tato káva se výborně hodí pro tmavší pražení a hojně se využívá ve směsích. Mexická káva s označením Altura je káva pěstovaná ve výše položených oblastech.

Portoriko

Káva byla na ostrov přivezena z Martiniku roku 1736. Do konce 19. století se Portoriko stalo šestým největším vývozcem kávy na světě. Bohužel si zdejší kávový průmysl nedokázal udržet své postavení. Kvůli častým ničivým hurikánům a konkurenci dalších zemí vyvážejících kávu byli obyvatelé ostrovního státu donuceni hledat jiná odvětví ekonomického uplatnění. Nyní je však pěstitelská tradice pomalu oživována a Portoriko opět produkuje dobrou kávu. Káva je pečlivě šlechtěna z několika druhů arabik a zpracována podle nejvyšších standardů. Na tomto karibském ostrově najdeme dva hlavní pěstitelské regiony: Gran Lares ve střední části ostrova a Yauco Selecto na jihozápadě. Obě oblasti jsou rodištěm výborné kávy, jež je známá pro své vyvážené tělo, aciditu a ovocné aroma.

Střední Amerika

Guatemala

Guatemala je zemí, která se usilovně snaží vtisknout svému kávovému průmyslu jednotnou kvalitu a stát se producentem nezaměnitelné a mezinárodně uznávané kávy. Ne vždy je guatemalská káva známá tak, jako jiné kávy ze Střední a Jižní Ameriky, má však charakteristickou plnou chuť, pro kterou je velmi oblíbena. Tři hlavní pěstitelské oblasti jsou: Antigua, Coban a Heuhuetanango. V každém z nich najdeme dech beroucí krajinu a úrodnou vulkanickou půdu. Specifické mikroklima silně ovlivňuje kvalitu a chuť zdejší kávy. Ta je označována jako Strictly Hard Beans a pěstuje se v nadmořské výšce minimálně 1300 metrů. Šálek guatemalské kávy má střední až plné tělo, plnou celistvou chuť s čokoládovými a někdy až kořenitými tóny na jazyku.

Kostarika

Proslaven dobrou kávou, tamní kávový průmysl produkuje pouze arabiku zpracovanou mokrým způsobem. Kostarická káva má střední tělo a výraznou kyselinku a bývá odborníky často označována za „perfektně vyváženou“. Většina pěstitelů působí na malých farmách, tradičně označovaných jako „finca“. Po sklizni jsou kávové plody převáženy do takzvaných „beneficos“, kde jsou zpracovány s pečlivostí hodnou uměleckého díla. Díky pozornosti, která je na Kostarice kávě věnována od sazeničky až po pražení, je tamní káva vyhlášená pro svou kvalitu.

Jižní Amerika

Kolumbie

Kolumbie, nejznámější světový vývozce kávy, zaujímá druhé místo v žebříčku roční produkce. Vláda i soukromníci berou toto hodnocení velmi vážně a usilovně pracují na tom, aby udrželi vysoké standardy kvality. Výsledkem je velmi dobrá káva, s hrdostí pěstovaná na tisících malých rodinných farem po celé zemi. Extrémně členitá kolumbijská krajina poskytuje na jedné straně skvělé podmínky pro pěstování kávy, na straně druhé dělá vrásky dopravcům. V dřívějších dobách bylo mnohdy téměř nemožné bezpečně převést sklizenou kávu ke zpracování či prodeji. I dnes se tato káva často převáží terénním vozidlem. Kolumbijská káva je jemná s vyváženou aciditou. V případě prvotřídní Colombiano Supremo jde o lahodné nasládlé aroma, zatímco Excelso Grade je jemnější s mírně výraznější kyselinkou.

Brazílie

Brazílie je bez debat největším producentem kávy na světě. Na zdánlivě nekonečných plantážích, které pokrývají obrovská území a zaměstnávají stovky plantážníků, produkují brazilští vývozci obrovské množství kávy. Brazilská káva je mnohdy považována za synonymum jemnosti. Pěstuje se zde jak arabica, tak robusta, ačkoliv obě v rozdílných oblastech. Okolní klima, kvalita půdy, a nadmořská výška jsou hlavními faktory, jenž určují, jaká odrůda se v dané oblasti pěstuje. Šálek brazilské kávy je světlejší, středního těla a nízké acidity.

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.