Články o kávě

SPORTUJETE? DOPŘEJTE SI PŘED CVIČENÍM ŠÁLEK KÁVY

Pití většího množství kávy znamenalo pro sportovce v minulosti ztrátu účasti na olympijských hrách. Zákaz kofeinu na soutěžích dnes už neplatí, ale i přesto je úzký vztah mezi kofeinem a sportovním výkonem stále diskutované téma. Je, nebo není kofein dopingem?

Kofein byl ve vrcholovém sportu do roku 2004 zakázaný. Test moči nesměl přesahovat dvanáct miligramů kofeinu na litr tekutiny, což odpovídá zhruba šesti až osmi šálkům kávy. Poté Světová antidopingová agentura vyškrtla kofein ze seznamu nepovolených látek kvůli nedostatku důkazů prokazujících dopingový potenciál. Stimulační účinky kávy jsou však nesporné, potvrzuje je i poslední studie International Society of Sports Nutrition.

Obsah kofeinu v kávě zvyšuje výkonnost u vytrvalostních sportů, oddaluje únavu, pomáhá spalovat tuky a stimulovat centrální nervový systém, tvrdí český Institut kávy. Důležitou roli hraje také při zlepšení vstřebávání sacharidů v tenkém střevě, čímž dochází k obnově sil, a sportovci jsou tak lépe připraveni na další zátěž. U běžců záleží na vzdálenosti, kterou chtějí uběhnout. Při sprintu a intenzivním krátkodobém tréninku kofein pravděpodobně příliš nepůsobí.

Někteří z nás nemají problém po kávě během minuty usnout, jiní počítají ovečky až do rána. I před cvičením působí káva na každého jinak. „Vzhledem ke značné individuální rozdílnosti v biologické odpovědi na podání kofeinu či konzumaci kávy je z praktického hlediska nutné, aby si každý tyto účinky na sobě ověřil a individualizoval množství a dobu podání kofeinu tak, aby maximálně využil účinky těchto látek,“ tvrdí vedoucí Hepatologické laboratoře Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky Libor Vítek.

Obsah článku
Zobrazit
Skrýt

Jak kofein dávkovat

Prášek či tableta obsahující kofein je ve srovnání s kávou silnější. Pro zlepšení sportovního výkonu je účinný v nízké až střední dávce mezi třemi až šesti miligramy na kilogram váhy člověka. Při konzumaci vyšší dávky kofeinu nebylo zpozorováno více pozitivních důsledků.

Většina výzkumů uvádí, že je vhodné kofein pozřít hodinu před výkonem, nicméně bylo prokázáno, že káva dosáhne optimální absorpce i dříve. „Kávu doporučuji pít dvacet minut až hodinu před tělesnou aktivitou, nebo hodinu až dvě hodiny po vlastní zátěži. Rozhodně ne okamžitě po jejím skončení, kdy tělo potřebuje zavodnit a vytvořit tím prostředí pro přirozenou rekonvalescenci po výkonu a doplnění jiných tekutin,“ radí kondiční trenér a instruktor David Huf.

Kofein se nevyskytuje jen v kávě, ale i v čaji, čokoládě, kolových nápojích a celé řadě léků, nejčastěji používaných v léčbě nachlazení. I přes nespočet výhod kofeinu, buďte s jeho pravidelným užíváním opatrní. Předávkování kofeinem vyvolává bušení srdce, nervozitu, neklid, bolest hlavy, nevolnost a zvracení. Při pravidelným a vytrvalým užívání kofeinu si na něj vaše tělo zvykne a pozitivní účinky začnou ustávat.

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.