Články o kávě

PĚSTUJÍ MRAVENCI NA FIDŽI KÁVU?

Mravenci pěstují ledacos, ale kávu? Je to pravda. Na Fidži objevili vědci mravence, kteří pro své vlastní potřeby sázejí a opečovávají rostlinu příbuznou kávovníku.

Mravenci žijí v symbióze s celou řadou rostlin, živočichů a hub. Známí jsou například takoví, kteří "chovají" mšice. Ale asi ani vědci z Univerzity Ludwiga Maximiliana v Mnichově nečekali, že při svém výzkumu na Fidži narazí na mravence, kteří jsou schopnými pěstiteli kávy. Druh mravenců známý jako Phildris nagasau si zajišťuje svou potravu ale také domov díky pěstování rostlin z čeledi mořenovitých. 

Čeleď mořenovitých, neboli Rubiaceae, je stejná čeleď, do které řadíme také rostliny rodu Coffea se svými nejznámějšími druhy Coffea Arabica a Coffea Canephora. Tyto dva názvy už jsou všem milovníkům kávy určitě povědomé, mluvíme o známé kávě arabika a robusta. Tedy, mravenci na Fidži pěstují rostlinu příbuznou kávě, ale nikoliv běžný kávovník.

mravenci fidzi 2

Rostlina s latinským názvem Squamellaria má pro ně jednu obrovskou výhodu - tvoří velký dužinatý stonek, ve kterém si pak mravenci mohou vybudovat svá mraveniště. Postupně kolonizují i další místa na stromě a jsou schopni vytvořit početné kolonie. Ta, kterou sledovali vědci z německé univerzity, byla rozprostřena po 25 rostlinách.

mravenci fidzi 3

Vědci objevili řadu zajímavostí u této symbiózy mravenců a rostliny:

  • mravenci si pečlivě vybírají druh rostliny, kterou budou pěstovat; zajímá je pouze šest druhů rostlin Squamellaria, o ostatní semínka podobných či jiných rostlin nejevili při výzkumech zájem
  • provedená genetická studie dokazuje, že mravenci a tyto rostliny měli s největší pravděpodobnistí během posledních tří milionů let společnou cestu evolučního vývoje
  • rostlina vyvinula systém jak "zakořenit v kůře stromu" a mravenci naopak přišli na to, jak o rostlinu pečovat; hnojí ji vlastními výkaly a nová semínka sami sází na příhodné místo

Mravenci, kteří pěstují kávu, z ní tedy nesklízí kávové bohatství tak, jak bychom si představovali. Tento druh rostliny totiž nemá kofeinové plody známé u druhu Coffea. Přesto je talent tohoto hmyzu pozoruhodný, vždyť se stali schopnými zemědělci dávno před námi.

Zdroje, foto:, , ,

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.