Články o kávě

NA KÁVU VE ZLÍNĚ do Kavárny v kostce!

Na kávu ve Zlíně do Kavárny v kostce.

V předchozích letech jsme to ve Zlíně s hledáním dobré kavárny neměli zrovna jednoduché. Od podzimu loňského roku se však situace změnila. V říjnu 2013 se zde otevřela Kavárna v kostce, místo, kde kávě opravdu rozumí.

Kavárnu nebudete dlouho hledat. Nachází se v samotném centru Zlína v ulici Soudní. V letních dnech je zde pro hosty připravená zahrádka s kouzelným výhledem na zámecký park. Osobně ráda vyhledávám tato klidná a romantická místa, kde má člověk chvilku jen pro sebe a svou oblíbenou knížku.

Co najdete na mlýnku?

“Dobrá káva musí být vždy čerstvá.” praví na webu kavárny majitelka Zuzana Lutnerová. S tím samozřejmě souvisí celá řada dalších aspektů jako je správná hrubost mletí, samotná příprava a následný servis. A co můžete tedy v kavárně ochutnat?

Mlýnky zde mají rovnou dva. Kávová zrna kavárna odebírá primárně z londýnské pražírny Union Hand Roasted a druhým dodavatelem je místní pražírna Coffeespot z Kudlovic, která si zakládá na pečlivé kontrole celého procesu od hledání dodavatelů až po pražení. Rozhodně stojí za to jejich kávu ochutnat.

Na mlýnku však mívají také kávu z produkce pražírny Has Bean, La Boheme či Doubleshot.

V době, kdy kavárna začínala, jste si chutě výběrové kávy mohli vychutnat nejen na espressu, ale také na filtru. Kavárna nabízela dvě varianty – Chemex a Aeropress. Záměrně říkám nabízela, jelikož momentálně již variantu filtr v kávové nabídce nenajdete. Což je z mého pohledu určitě škoda.

Ve filtrované kávě člověk totiž objeví celou škálu chutí, které v espressu nevyniknou. Zatímco na začátku vnímáte pouze samotnou teplotu kávy a hořké tóny, v průběhu pití začnou vynikat jednotlivé chutě. Acidita, viskozita a sladkost. A konec šálku? V tom objevíte celý potencionál výběrové kávy. Třeba se nás nadšenců filtrů najde víc a najdeme je znovu v nabídce.

Je libo pralinku?

Kavárna v Kostce však vyniká ještě v dalším odvětví. V čokoládě. Belgické pralinky, domácí lámaná čokoláda, čokoladové tabulky a tři druhy horké čokolády. To vše s nejrůznějšími příchutěmi v klasických i méně tradičních tvarech.

Základem je vždy kvalitní čokoláda s co nevyšším podílem kakaa. Dále záleží už jen na vaších chutích … Je libo pralinku s malinami, cappuccinem či chilli? Nebo dáte přednost tabulce čokolády s čerstvým ovocem či kapkou alkoholu?

Troufám si říci, že něco takového Zlínu opravdu chybělo. Výběrová káva, domácí zákusky a milý personál. Kavárna v kostce je zkrátka místem, kam se budete rádi vracet.

-
-
-

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.