Články o kávě

KELÍMKY NA KÁVU S SEBOU, KTERÉ DO POPELNICE NEPATŘÍ

Šetrnost k přírodě, životnímu prostředí a prosazování trvale udržitelného rozvoje se dotýká mnoha aspektů lidské společnosti. Tento trend je v odvětví gastronomie velmi zřetelný a nevyhýbá se ani kávě. Ať už v prvopočátcích, kdy se káva teprve dere na svět na plantáži, nebo v závěrečném procesu konzumace nápojů z kávy. A právě zde si našly své uplatnění kelímky k mnohonásobnému použití. Podívejme se společně pod víčko dvěma nejznámějším značkám ekologických kelímků – KeepCup a JOCO Cups.

Obsah článku
Zobrazit
Skrýt

KeepCup

V roce 1998 založila Abigail Forsyth se svým bratrem kavárnu Bluebag v australském Melbourne. S rostoucí prosperitou podniku rostlo také množství spotřebovaného obalového materiálu, především kelímků na kávu. Na trhu však bohužel neexistovala žádná alternativa kelímků k opakovanému použití, která by byla zákaznicky vstřícná a zajímavá. Keramické hrníčky jsou těžké a rozbitné, tudíž pro tolik oblíbené coffee to go nepraktické stejně jako termosky. Chyběla nádoba z recyklovatelného materiálu, lehká, skladná, vhodná do myčky a v neposlední řadě atraktivní na pohled. A tak spatřil světlo světa KeepCup, kelímek na kávu k opakovanému použití.

Neobsahuje žádné zdraví škodlivé látky jako bisfenol A – kelímek a víko je vyrobeno z polypropylenu, uzávěr na víčku z polyethylenu TPU a protiskluzový kroužek ze silikonu chránící před možným popálením. Hlavní myšlenka však byla a stále je podpořit trvale udržitelný rozvoj a těmito recyklovatelnými kelímky snížit spotřebu těch jednorázových. Jen v USA se ročně spotřebuje až 58 miliard kelímků, na celém světě se jich za stejnou dobu vyprodukuje dokonce 500 miliard. Ve dvaceti takových kelímcích bývá dostatek plastu na výrobu jednoho KeepCupu o objemu 227 ml. V současnosti si KeepCup koupíte už ve dvaatřiceti zemích světa včetně České republiky.

Kelímek KeepCup seženete v pěti různých velikostech – XS / 118 ml (vhodný na espresso), SiX / 177 ml (např. flat white), Small / 227 ml (původní velikost KeepCupu, skvělá pro cappuccino), Medium / 340 ml (větší nápoje, čaje atd.) a Large / 454 ml. KeepCup není omezen ani barevně – většina provedení hýří pestrými a veselými barvami, příznivci tmavších barev si však také přijdou na své.

Co dalšího můžete se svým KeepCupem provádět? Je vhodný do myčky i do mikrovlnky (max 120°C a bez víčka), a tudíž zvládne i horké nápoje. Primárně je ale určen pro kávu na bázi espressa, která nedosahuje teplot vařící vody. Po každém použití je potřeba jej řádně umýt. Mezi použitím se doporučuje skladovat KeepCup s odděleným víkem, zabráníte tak nechtěným pachům.

Dlouho připravovanou novinkou bude nový KeepCup Brew z odolného skla, který má sloužit především milovníkům filtrované kávy. Online předprodej bude zahájen 17. března 2014 s dodáním v polovině dubna. V limitované edici bude mít místo silikonového kroužku korkový (viz foto v galerii).

JOCO Cups

Zaryté odpůrce všeho plastového možná kromě KeepCupu Brew osloví kelímky JOCO, které také sázejí na kvalitu skleněného materiálu. JOCO Cups pochází stejně jako KeepCupy z Austrálie, tentokrát pro změnu z pobřežního města Torquay.

Kelímky JOCO jsou vyrobeny z borosilikátového skla, které se díky svým skvělým vlastnostem dá použít v laboratořích, medicíně, farmacii, textilním průmyslu či výrobě solárních systémů. Je vysoce tepelně a chemicky odolné, lehké a průzračné, takže vám přinese ničím nenarušený chuťový i vizuální prožitek z kávy.

JOCO Cups se vyrábí pouze ve dvou velikostech a to 227 ml (8 oz) a 340 ml (12 oz). Jeho součástí je silikonový termo kryt, který udržuje teplotu nápoje a chrání vaše ruce před popálením. Kelímek JOCO lze zakoupit v jednom barevném provedení, popřípadě můžete kombinovat barvu víčka a krytu dle libosti. To vám umožní v případě ztráty či poškození jedné z částí zakoupit pouze tu, kterou potřebujete. Je vhodný do myčky i mikrovlnky. 

Závěrem nutno dodat, že tyto kelímky nejsou termohrnky v pravém slova smyslu. Váš nápoj udrží teplý cca 20 minut a nikoli hodiny. Slouží především k ochraně životního prostředí omezováním nadměrné spotřeby kelímků na jedno použití.

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.