Články o kávě

KAVÁRNA A PRAŽÍRNA VARIETALE V BOGOTĚ

Kavárna a pražírna z kolumbijského hlavního města Bogota, která nabízí rychlý servis díky „barovému“ systému – objednáte a hned zaplatíte u kasy, dostanete číslo s objednávkou, kterou vám pak servírka přinese. Rychlé a účinné. Jen snad trochu neosobní.

Kavárnu Varietale jsem navštívila už několikrát a ráda se sem vracím. Kromě zajímavého interiéru nabídne tato kavárna s pražírnou kávu vynikající kvality za rozumné ceny, a protože její prostory jsou opravdu velké, nestane se vám, že by někde nebylo jedno či dvě místečka. Zejména kombinace posledního faktu a nižších cen je v centru Bogoty spíše výjimkou, bavíme-li se o výběrové kávě.

Za svou krátkou existenci roku a čtyř měsíců už si Varietale buduje stabilní jméno na vznikajícím kolumbijském trhu s výběrovou kávou. V Kolumbii se totiž malé pražírny a specializované kavárny teprve probouzejí a trh výběrové kávy se teprve začíná utvářet. Varietale nabízí mezi pěti až šesti druhy káv z různých regionů Kolumbie a koupit si je můžete domů v balení po půl kile. Dodávají také do dalších kaváren, převážně v Bogotě.

varietale bogota 2

Nabídka připravovaných káv

Kromě nabídky nápojů na bázi espressa nabízí Varietale také filtrované kávy, a to vše v příjemných cenových relacích. Aeropress, V60, French press, Silverstone, Hermistone, Sifon, Hhemex vám připraví ze tří až čtyř druhů kávy a předloží vám k ní kompletní „rodokmen“. Jak už jsem naznačila, kavárna si zakládá na rychlosti a veškerá příprava kávy probíhá v přední části kavárny. Vám na stůl už se dostane jen připravená káva, takže bohužel servis „přípravy na stole“ a vysvětlení chuťových profilů a detailů o kávě přímo od baristy se nekoná.

V nabídce jsou i kávy studené, čerstvé ovocné džusy, čaje a čokoláda. K zakousnutí si můžete dát některý z výborných dortů nebo pečiva, které si tady pečou sami.

varietale bogota 3

Interiér a zajímavosti

Kavárna je opravdu velká. Malou předzahrádkou se vstoupí do přední části, kde je umístěná kasa a bar na veškerou přípravu káv. Systém funguje trochu jako ve Starbucksu – přečtete si nabídku na cedulích na stěně nebo z nabídkové karty, kterých je všude kolem dost, objednáte si u kasy a rovnou zaplatíte. Obdržíte dřevěnou cedulku se svým pořadovým číslem a jdete si sednout ke stolu. Tady podobnost s velkými řetězci končí. Vaši objednávku připraví baristé a ke stolu vám ji již doručí personál kavárny. Pokud máte zájem přípravu své kávy sledovat, můžete. Baristům se dá skrze skleněné přepážky velice dobře „koukat pod ruce“.

Za barem je krásně vidět celý prostor pražírny, oddělený sklem. Pražička Bühler o kapacitě 19 kg, vzorková pražička, tabule, počítače, vše krásně zorganizované a čisté. Členitý prostor kavárny nabízí celou řadu stolů a stolků, ty v přední části jsou designově laděny spíše do dřeva, zadní část s částečně prosvětleným stropem je více barevná a industriální a skrývá také vchod do „laboratoře“, místnosti, kde se připravujéí vzorky kávy, dělají cuppingy a kurzy. Kavárna má také prostornou vnitřní zahrádku, takže místa je tu opravdu dost.

varietale bogota 4

Závěrem

Kavárnu Varietale mohu jednoznačně doporučit a to ať už se Bogotou touláte jako turisté nebo sem zavítáte při studiu či pracovně. Z historického centra to sem není daleko, od univerzity jako když kamenem dohodíš. Jakmile se jednou zorientujete v městské hromadné dopravě v Bogotě (což je ze začátku trochu problém), tak je Varietale výhodné i svou blízkostí k zastávkám Transmilenia (název systému MHD v Bogotě).

Tím, čím je Varietale osobitá kavárna však může některým zrovna vadit – systém objednávek na baru je rychlý a účinný, ale neosobní. A pokud hledáte místo, kde se o vás budou starat a barista si s vámi bude u stolečku o kávě a její přípravě povídat, tady zapláčete. Naopak pokud hledáte místo, kam si sednout s knížkou či počítačem, řekla bych, že Varietale vám nabízí ideální prostředí.

fotka varietale bogota 5

, Calle 41 No. 8-43, Bogotá, Kolumbie

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.