Články o kávě

KÁVA 80X SILNĚJŠÍ NEŽ ESPRESSO - Udrží vás vzhůru až 18 hodin

Adelaide Asskicker - káva, která obsahuje pět gramů kofeinu, což je zhruba osmdesát krát víc než šálek espressa.

Kolik šálků kávy ráno potřebujete, abyste se postavili na nohy? Pokud odpovíte, že jich potřebujete hodně, pak vás možná bude zajímat nový výmysl, kterým je kávový supernápoj tak silný, že k němu musí přikládat lékařské varování.

Kavárna v australském městě Adelaide nabízí nápoj s názvem „Asskicker“ (Nakopávač). Tento „lektvar“ je namíchaný ze čtyř espress, dvou cold dripů o různé intenzitě a mléka. Jeho vynálezce říká, že obsahuje 80 krát větší množství kofeinu než standartní espresso. Tento nápoj byl navržen k pomalému popíjení během tří až čtyř hodin, a měl by milovníky kávy udržet čilé až 18 hodin.

Ministerstvo zemědělství Spojených Států (USDA) uvádí, že normální espresso obsahuje kolem 63 mg kofeinu. Na rozdíl od něj obsahuje tento nápoj podle jeho tvůrce celých 5 gramů. Jak poznamenal Úřad pro kontrolu potravin a léčiv Spojených Států a USDA, 400 mg je limitní množství, které se nespojuje s nebezpečnými negativními vlivy.

80x silnejsi kava

Turbo káva

Steve Benington, majitel kavárny Viscous Coffee, vymyslel tento nápoj pro sestřičku z místní pohotovosti, která potřebovala něco, co by ji u nečekaných a dlouhých nočních služeb udrželo na nohou. „Museli jsme to trochu zmírnit, protože ji to udrželo na nohách celkem tři," řekl Benington a dodal, že sestřička to popíjela během dvou dní.

Barista, který si svou kavárnu otevřel před rokem a půl poté, co odešel od australského námořnictva řekl, že turbo káva se v posledních týdnech stala velmi populární. Aktivně ale odrazuje zákazníky, kteří pouze vyhledávají senzace a k nabídce nápoje uvádí varování pro lidi s vysokým krevním tlakem nebo slabým srdcem.„Vždy si se zákazníky důkladně popovídám, než si tento nápoj koupí. Pokud jsem schopný jim ten drink rozmluvit, ještě na něj ve skutečnosti nejsou připraveni," řekl Benington.

Varovné znaky předávkování kávou zahrnují třesavku a pocení, rozšířené zorničky, koktání, závratě a nevolnost. „Pokud budete pokračovat, tyhle symptomy se budou zhoršovat," řekl milovník kávy a podnikatel. "Pokud se budete držet doporučení, nic se vám nestane." Asskicker vás bude stát kolem $12 (300 korun) za 16 uncový hrnek (cca 480 ml).

Nejoblíbenější droga na světě

Kofein, který se přirozeně vyskytuje v kávových zrnech, čajových lístcích a kakau, je nejběžněji užívaná droga na světě. Podle Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv Spojených Států (FDA zpráva, 2012) je průměrné množství kofeinu spotřebované jedním dospělým člověkem denně 300 mg. Kofein je hořký bílý alkaloid stimulující centrální nervový systém – mozek, míchu a nervy. Cítíme se díky němu bdělejší.

Studie sice neprokázaly, že by kofein způsoboval rizika ohrožující život jako například rakovinu nebo onemocnění srdce, ale jeho nadbytečná konzumace může vést ke zvýšenému krevnímu tlaku, žaludečním a střevním obtížím a zvýšené hladině cholesterolu.

Přestože je to vzácné, už se objevilo i několik smrtelných případů spojených s kofeinem. Chlapec ve věku 14-ti let se slabým srdcem zemřel po konzumaci dvou energy drinků během 24 hodin. Devatenáctiletý mladík se předávkoval dvanácti kofeinovými pilulkami a v dalším případě, středoškolský zápasník z Ohia zemřel poté, co zkonzumoval práškový kofein, přípravek s vysokou koncentrací, před kterým silně varoval Úřad pro kontrolu potravin a léčiv Spojených Států.

Abstinenční příznaky

Lidem s vrozenými srdečními vadami stejně jako dětem a těhotným ženám se doporučuje pít méně kofeinu. Kdy je ale množství příliš velké, to se výrazně liší z osoby na osobu, podle Maggie Sweeney, vědkyně Johns Hopkinsovy Univerzity, která se zabývá studiem kofeinu.

„To je určitě hrozně velké množství kofeinu," řekla Sweeney o pěti gramech v nápoji. „Už s mnohem u mnohem menších dávek kofeinu se dostaví příznaky intoxikace. V závislosti na osobní citlivosti a toleranci se dá očekávat, že u některých se některé negativní příznaky dostaví od konzumace 250 mg a výše."

Tyto rozdíly v toleranci stěžují odhad skutečně smrtelné dávky. Sweeney řekla, že věří tomu, že "okolo 10 gramů" by mohlo někoho zabít. Dvakrát tolik, co je v nápoji Asskicker.

Sweeney pracuje s lidmi, jejichž závislosti na kávě ovlivňují jejich každodenní životy. Většina z nich konzumuje "méně než 1000 mg denně." Příznaky závislosti pak mají celou řadu podob, od neklidu a nespavosti až k nepravidelnému srdečnímu rytmu v těch těžkých případech.

„Viděli jsme lidi, kteří kvůli svým abstinenčním příznakům nešli do práce, protože byly tak silné, lidi, kteří se kvůli konzumaci kofeinu hádali s přáteli a rodinou," řekla. Tato vědkyně věří, že genetika hraje velkou roli v tom, jak naše tělo zpracovává stimulanty. Tento faktor se stále ještě zkoumá.

„Kofein není nutně špatný, existují důkazy, že může mít pozitivní účinky na zdraví, jako třeba ochrana proti Parkinsonově chorobě," řekla Sweeney. "Ale v užší skupině jednotlivců, a stále se snažíme přesněji určit v jak velké, má závislost na kofeinu negativní dopad."

Pár šálků denně

Další experti na tuto drogu jsou přesvědčeni o jeho pozitivních účincích na zdraví. Kniha "The Big 5" z harvardské zdravotní školy od doktora Sanjiva Chopry uvádí pití kávy jako jednu z pěti věcí, které vám prodlouží život. „Lidé, kteří pijí kávu, podstupují menší riziko onemocnění rakovinou jater, prostaty, střev, dělohy a kůže. Ochraňuje proti cirhóze jater, Parkinsonově nemoci, degradaci smyslů a cukrovce druhého stupně," uvedl Chopra.

Výzkum z roku 2012, publikovaný v New England Journal of Medicine, uvedl, že u žen a mužů, kteří pili více než tři šálky kávy denně se prokázalo o 10% nižší riziko úmrtí na srdeční choroby, choroby dýchacího ústrojí, infarkty, nehody a úrazy, cukrovku a infekce. Ale i skalní zastánci kávy věří, že dávka v nápoji Asskicke je příliš velká. „Já bych byl s jeho konzumací opravdu opatrný," uvádí Chopra. "Je to obrovská dávka kofeinu."

„Raději bych doporučil dva až čtyři šálky denně. Pokud je budete pít pravidelně, bude to pro vaše játra lepší."

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.