Články o kávě

KAM V OSTRAVĚ? Přeci do Belgie na La Petite Conversation

Přestože na prvním místě zde káva není, obsluha ji příchozím připraví prvotřídně. V ostravské kavárně La Petite Conversation, která je podle majitele spíše bistrem, si pochutnáte na originální směsi pražírny Laura Coffee. Po obědě uvaženém jako v pravé Belgii odmítne espresso s domácí pralinkou jen málokdo.

...Pomalu a nejistě rozhrnu závěsy. V ostravských ulicích byl hodinu po poledni klid, takže se obávám, že živáčka nepotkám ani v bistru. Okamžité cinkání příborů doprovázené několika hlasy však značí opak. V malém prostoru La Petite Conversation sedí na různorodých židlích za různorodými stoly několik skupinek. Ve vzduchu se zajímavě prolíná vůně před chvílí usmažených belgických hranolek, v Ostravě upražené kávy a melodie francouzské písně. Za barem se už směje obsluha...

kde: Chelčického 8, 702 00 Ostravapražírna: Laura Coffee

La Petite Conversation 

Kousek Belgie se objevil v Ostravě zhruba před šesti lety. Majitele kavárny, nebo spíše bistra, La Petite Conversation v Chelčického ulici přivedla do Ostravy jeho přítelkyně. „Často říkám, že si mě z Belgie, kde byla rok, přivezla jako suvenýr,“ směje se charismatický David Girten. Ten pak jednoduše přišel (přiletěl), asi devět měsíců vymýšlel a podnik založil.

Bistro přitom nebylo jasným cílem Girtena. „Chtěl jsem mít svůj podnik, být svým pánem, pracovat pro sebe a vybírat si s kým. Původně jsem učitel - učil jsem děti tělocvik. Pak jsem pracoval v menším fitness centru. Fitko je však dražší záležitost než kavárna,“ dodává majitel LaPeCo. Pracovní zkušenost s jídlem měl pouze ze zmrzlinového baru, kde pracoval šest let. „Nejsem kuchař, takže jsem se rozhodl připravovat věci, které jsem měl rád v Belgii. Bagety, pannini, saláty. Něco ne moc drahé, ale ani levné,“ vzpomíná Girten, jehož cílem je v maličkém belgickém bistru vytvořit aktivní atmosféru.

To se mu daří. Zrovna před chvílí si přišla jedna slečna vyzvednout na baru lyže. Včera, už třetí březnový pátek, tady s několika dalšími desítkami milovníku zimního sportu oslavila konec lyžařské sezóny. „Miluju akce jako tu, co jsme pořádali včera. Miluju kombinaci sportu, jídla a lidí. Takovou příjemnou atmosféru a navíc s trochou francouzské konverzace,“ dodává vesele Girten a smích od vedlejšího stolu jen potvrzuje, že se mu daří těšit také své zákazníky. Přeci jen za šest let fungování bistra získal pro vedení kvalitního podniku nějaké zkušenosti. V roce 2010 mu pomáhala v La Petite Conversation pouze jedna studentka a reklama na LaPeCo byla založená pouze na šeptandě spokojených návštěvníků. „Pracoval jsem od sedmi od rána až do večera. Téměř sám, bez auta. Pomáhala mi přítelkyně a její rodina. Neměl jsem ani moc vybavení, až před dvěma lety jsme ale rekonstruovali,“ říká majitel. Tehdy se podle něj bistro stalo mnohem víc profesionální.

Stejně tak se změnilo prostředí Ostravy. La Petite Conversation začínalo v době pouze několika kvalitních kaváren. Nyní zažívá město na východě republiky boom podniků, který vede všechny majitele k chuti zdokonalovat se. „Zlepšili jsme recepty na saláty, začali jsme dělat domácí sekanou i domácí hranolky. Každý měsíc máme také mušle,“ vybírá z nabídky "LaPeCo" Girten a napije se přitom ze svého šálku kávy.

la petite conversation 2

Na mlýnku je jedinečná, jen pro toto bistro připravená, směs od ostravské pražírny Laura Coffee. „Na začátku jsem ani kávu dělat neuměl. Bral jsem ji z Prahy, nějak jsem ji nasypal a zalil,“ přiznává Belgičan. Zatímco v ostatních ostravských kavárnách začínají být podle něj ohledně oblíbeného nápoje až velmi přísní, pro Girtena je to zbytečné, protože se nezaměřuje pouze na kávu. Důležité je pro něj soustředit se i na další sortiment 

Přesto není amatérem. „Chci, aby se u nás lidé nejprve dobře najedli a pak si dali i dobré kafe. To jsem se nakonec naučil dělat. Dokonce jsem jednou vyhrál soutěž baristů v Ostravě,“ dodává. Baristického klání se zúčastnil hned třikrát a vždy si stoupl na bednu vítězů. „Pro mě to není o výhře, ale o zkušenosti,“ míní skromně muž, který preferuje spíš hořkou kávu. Ty příliš kyselé mu nechutnají. Směs složená z devadesáti procent Brazílie a zbývajících procent Hondurasu je příjemně sladká, chutná po čokoládě. Navíc každého, kdo si objedná kávy připravované na bázi espressa, jistě potěší malá na jazyku se rozplývající pralinka. Tajný kousek Girtenovi domácí Belgie, který se v La Petite Conversation asi nikdy nezmění.

U vedlejšího stolu už dojedli a čekají na zaplacení. Sobotní menu zahrnovalo fazolovou polévku a jak jinak než domácí sekané koule s domácími belgickými hranolkami. Na stěně visí několik obrazů Hate Free proti rasismu k festivalu Jeden svět. A na přicházející pár zaštěká u prvního stolu ležící obrovský pes se srstí připomínající dredy. V Ostravě jakoby několik málo metrů čtverečních La Petite Conversation žilo svým vlastním belgickým životem, který se v dubnu přesune díky dřevěné zahrádce také ven na ulici. S protější Hogo Fogo si podnik vůbec nekonkuruje, ba naopak se snaží o příjemnou ulici. „Je to skvělé. Nežárlíme na sebe, ale pomáháme si. Když mám plno, pošlu lidi do Hogo Fogo, když mají oni plno, pošlou lidi k nám,“ pochvaluje si přátelské prostředí Girten.

Vytvořit takový pozitivní klub, kde vycítíte tu správnou atmosféru. Sednout si k malému stolu, být blízko lidem, smát se, nebo konverzovat každý měsíc francouzsky. To je snem Davida Girtena, majitele belgické kavárny (nebo spíše bistra), který se - alespoň za mě - daří velmi úspěšně naplňovat.

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.