Články o kávě

CIBETKOVÁ KÁVA. JE LIBO ESPRESSO ZE VZÁCNÉHO TRUSU?

Autor: Redakce KávovéListy.cz |

Snad každý o ní už aspoň jednou slyšel. Cibetková káva, či chcete-li Kopi Luwak, je tahákem všude, kde se objeví. Co je na ní tak lákavé? Kromě nálepky nejdražší káva na světě především skutečnost, že prochází trávicím traktem malých šelem – cibetek. Po nedávném článku, v němž jsme si přiblížili kávu Jamaica Blue Mountain, se dnes vydáme pro změnu na východ do Indonésie. Po stopách cibetek a… inu, jejich trusu.

Historie

Od 17. století probíhala v Indonésii kolonizace Holanďany, kterým se povedlo ilegálně dovézt plody kávovníku z Jemenu. Říká se, že objev cibetkové kávy náleží indonéským sběračům kávy, kterým Holanďané zakázali sbírat kávu pro své vlastní účely. Touha po kávě jim však ukázala, že cibetky jedí kávové třešně a natrávené a přesto neporušené je vylučují spolu s trusem. Pro sběrače tedy bylo nejlepším řešením tento trus sbírat a očistit.

Cibetky

Cibetky patří do čeledi cibetkovitých a žijí nejen v Asii ale i v Africe či Jižní Evropě. Tou, která nás zajímá, je druh Paradoxurus hermaphroditus. Váží 2 – 5 kilogramů, tělo má dlouhé zhruba půl metru stejně jako ocas. Srst má zbarvenu do odstínů šedé. Cibetky vedou samotářský život, nejaktivnější jsou během noci a patří mezi všežravce, jejichž hlavním zdrojem potravy je především ovoce. Nepohrdnou ani malými savci či hmyzem. Cibetky vlastní typické pachové žlázy, které vylučují páchnoucí látku v případě, kdy se cibetky cítí v ohrožení.

Kopi Luwak

Káva Kopi Luwak (z indonéštiny kopi = káva a lokálního pojmenování cibetky na Sumatře = luwak) prochází, jak už bylo zmíněno v úvodu, trávicím ústrojím těchto malých šelem. Cibetky si ve volné přírodě vybírají kávové třešně, které následně zkonzumují. Káva projde uvnitř cibetky fermentací a nepoškozená vyjde ven spolu s trusem, v němž se mohou tím pádem mísit plody Arabiky i Robusty. Sběrači kávy tedy musí mnohdy zdlouhavě pátrat v lesích po těchto výkalech a vybrat z nich kávu. Především díky nočnímu životu cibetek je složité monitorovat jejich výskyt a pohyb.

Za největšího producenta Kopi Luwak je považována Sumatra. Dále se s ní můžeme setkat na ostrovech Jáva, Sulawesi, Bali či ve Vietnamu a jiných státech v jižní a jihovýchodní Asii.

Cibetková káva je vyráběna z trusu divoce žijících jedinců. Avšak rostoucí popularita této kávy na celém světě s sebou přináší i negativa v podobě lovu cibetek a jejich násilného krmení kávou za účelem masové produkce. Producenti nemají podle zjištění organizace PETA problém takto získanou kávu označit jako z „divokého zdroje“. Podvodů s Kopi Luwak je více – od prodeje směsí s nízkým procentem opravdové cibetkové kávy přes prodej starých a nekvalitních zrn. Ve Vietnamu se pak produkuje káva, která prochází imitovaným procesem trávení za absence skutečné cibetky. Tento proces s použitím trávicích enzymů má však patentován americká firma Coffee Primero. Kávu prodává pod názvem „Magic Cat“ a balení (450g) vyjde na 16$ (v přepočtu 320 Kč).

Vzácnost této kávy je dána právě svou netradiční cestou z keře kávovníku až do šálku konečného konzumenta. Cibetková káva je opředena aurou luxusu a vysoké kvality, nicméně názory na její chuťovou jedinečnost a kvalitu se liší. Není vyloučeno, že se jedná o vydařený marketingový tah. Jedno je však jisté – cibetková káva je ve svém základu jako každá jiná.Nesprávným upražením či přípravou ani z ní nezískáte unikátní chuťový požitek.

A za kolik takovou kávu pořídíte? Cena pohybuje někde mezi 600 až 700 $ za kilogram, čili ani deset tisíc našich korun by stále nestačilo. Drahá? Rozhodně. Nejdražší? Zdaleka ne. O tom, která další zvířata tráví kávu, si povíme v dalším článku. 

Podobné články

Diskuze (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.