Články o kávě

Cibetková káva: Je libo espresso ze vzácného trusu?

Snad každý o ní už aspoň jednou slyšel. Cibetková káva, či chcete-li Kopi Luwak, je tahákem všude, kde se objeví. Co je na ní tak lákavé? Kromě nálepky nejdražší káva na světě především skutečnost, že prochází trávicím traktem malých šelem – cibetek. Po nedávném článku, v němž jsme si přiblížili kávu Jamaica Blue Mountain, se dnes vydáme pro změnu na východ do Indonésie. Po stopách cibetek a… inu, jejich trusu.

Jaká je historie cibetkové kávy? 

Od 17. století probíhala v Indonésii kolonizace Holanďany, kterým se povedlo ilegálně dovézt plody kávovníku z Jemenu. Říká se, že objev cibetkové kávy náleží indonéským sběračům kávy, kterým Holanďané zakázali sbírat kávu pro své vlastní účely. Touha po kávě jim však ukázala, že cibetky jedí kávové třešně a natrávené a přesto neporušené je vylučují spolu s trusem. Pro sběrače tedy bylo nejlepším řešením tento trus sbírat a očistit.

Cibetková káva v miskách
Cibetkovou kávu většinou poznáte na první pohled.

Co jsou cibetky vlastně zač?

Cibetky patří do čeledi cibetkovitých a žijí nejen v Asii ale i v Africe či Jižní Evropě. Tou, která nás zajímá, je druh Paradoxurus hermaphroditus. Váží 2 – 5 kilogramů, tělo má dlouhé zhruba půl metru stejně jako ocas. Srst má zbarvenu do odstínů šedé. Cibetky vedou samotářský život, nejaktivnější jsou během noci a patří mezi všežravce, jejichž hlavním zdrojem potravy je především ovoce. Nepohrdnou ani malými savci či hmyzem. Cibetky vlastní typické pachové žlázy, které vylučují páchnoucí látku v případě, kdy se cibetky cítí v ohrožení.

Cibetky v ošatce
Cibetky sice nepůsobí jako příliš sympatická zvířata, cibetková káva ale stojí za ochutnání.

Co byste měli vědět o cibetkové kávě? 

Cibetková káva pochází, jak už bylo zmíněno v úvodu, trávicím ústrojím těchto malých šelem. Někdy se také označuje jako Kopi Luwak, což vychází z indonézského označení pro kávu (kopi) a sumaterského označení cibetky (luwak). Cibetky si ve volné přírodě vybírají kávové třešně, které následně zkonzumují. Káva projde uvnitř cibetky fermentací a nepoškozená vyjde ven spolu s trusem, v němž se mohou tím pádem mísit plody Arabiky i Robusty. Sběrači kávy tedy musí mnohdy zdlouhavě pátrat v lesích po těchto výkalech a vybrat z nich kávu. Především díky nočnímu životu cibetek je složité monitorovat jejich výskyt a pohyb.

Za největšího producenta Kopi Luwak je považována Sumatra. Dále se s ní můžeme setkat na ostrovech Jáva, Sulawesi, Bali či ve Vietnamu a jiných státech v jižní a jihovýchodní Asii. Vysoká poptávka po této prémiové kávě však vedlak tomu, že někteří producenti se rozhodli chovat cibetky v zajetí, násilně je krmit kávou a masově produkovat cibetkovou kávu. A aby toho nebylo málo, podle zjištění pověřených organizací se i takto vyprodukovaná káva smí označovat jako káva z „divokého zdroje“. 

Cibetka v kleci
Cibetky se bohužel v dnešní době mohou chovat i v zajetí.

Pozor si dávejte i na podvody

Kromě toho, že jsou cibetky chovány v zajetí, existuje samozřejmě i celá řada různých podvodů s touto kávou. Pokud narazíte na podezřele levnou kávu, může se stát, že si kupujete stará a nekvalitní zrna. Ve Vietnamu se dokonce produkuje káva, která prochází imitovaným procesem trávení za absence skutečné cibetky. Tento proces s použitím trávicích enzymů má však patentován americká firma Coffee Primero. Kávu prodává pod názvem „Magic Cat“ a balení (450g) vyjde na 16$ (v přepočtu 320 Kč).

Vyplatí se cibetkovou kávu vyzkoušet?

Cibetková káva je v dnešní době opředena určitou aurou luxusu a častokrát ji chtějí vyzkoušet i lidé, kteří kávě nerozumí. A ti pak mnohdy bývají zklamaní. Cibetková káva je totiž poměrně kyselá a upřímně řečeno seženete mnohem lepší kávy i za podstatně nižší cenu. Pokud chcete třeba vyzkoušet skvělé kávy v poměru ceny a kvality, můžete navštívit náš žebříček nejlepších káv nebo srovnání nejlepších káv ze supermarketu. A jestli máte chuť na trochu luxusu, můžete si dopřát třeba vynikající Jamaican Blue Mountain, kterou jsme u nás na webu také recenzovali. 

A za kolik takovou kávu pořídíte? Cena pohybuje někde mezi 600 až 700 $ za kilogram, čili ani deset tisíc korun by stále nestačilo. Pokud byste ji ale přece jenom rádi vyzkoušeli, my bychom doporučovali třeba kopi luwak od rodinné české pražírny Balada Coffee, která si vzala inspiraci z prvorepublikových pražíren. 

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.