Články o kávě

CATACIÓN PÚBLICA poznejte Kolumbijskou kávu

Inspirativní a ambiciózní kavárna s pražírnou, která své zákazníky nejen osloví a zaujme, ale také jim nabídne velice komplexní úvod do světa kávy. Taková je "Veřejná ochutnávka" neboli Catación Pública v Bogotě, kolumbijském hlavním městě.

Catación Pública v Bogotě je jedna z mých nejoblíbenějších kaváren. Přestože je ze všech míst, která v tomto městě znám a doporučuji úplně nejdál, cesta sem se vždy vyplatí. Je to totiž jediná kavárna, kde si můžete vybrat až z 25 různých druhů káv. Jedná se o kolumbijské kávy z různých regionů  a farem, které se liší odrůdami a také způsobem zpracování. Kromě jednodruhových káv nabízí Catación Pública  vlastní směsi a dotváří tak paletu chuťových profilů pro své zákazníky. Celá čtvrť nazvaná Usaquén navíc také stojí za prohlédnutí, je plná těch nejzajímavějších barů a restaurací, mezi nimiž není nouze o mezinárodní kuchyni. Této zajížďky z centra tedy nebudete litovat. 

catacion publica 2

Za celým projektem Catación Pública zaměřeným zejména na osvětu a práci se širokou veřejností stojí Jaime Duque. Pražič, obchodník, kávoznalec a kávový nadšenec, kterého káva živí posledních 26 let. Právě proto, že se ve světě kávy pohybuje již tak dlouho a sám vystřídal řadu pracovních pozic a objevil všechna zákoutí kávového světa, oceňuje tu ohromnou práci celé řady lidí, kteří se na něm denodenně podílí. Měla jsem to štěstí a potkala pana majitele v kavárně osobně. Přestože měl nabitý program, našel si na mě chvlku. Viděl můj zájem o kávu a vše kolem ní a to mu stačilo, aby se se mnou velice srdečně zapovídal a odpověděl na všechny moje otázky. Získal si mě svými vědomostmi a přístupem a potvrdil, že největší odborníci jsou ti nejskromnější. 

Catacion publica

Cílem celého projektu je osvěta, rozšiřování publika výběrové kávy v Kolumbii a samozřejmě také nabídka čerstvě pražených káv z celé země. Je běžné, že zde najdete kávu až ze 14 regionů a kromě těch nejtradičnějších jako je Quindío, Huila nebo Antioquia se můžete nadchnout i pro novinky z regionů jako Meta nebo Arauca, kde se káva teprve začíná pěstovat. Aby byla nabídka bohatší, je doplněna také řadou dvoudruhových směsí. Mě oslovila například velice střídmá směs káv z regionu Boyacá (50%) a Cauca (50%). 

Catacion publica

Kávy vystavené na dlouhém pultu v průhledných dozách si sami můžete prozkoumat a očichat a pak si z vaší favoritky nechat udělat filtr. Nebo si můžete nechat něco doporučit od baristů, kteří vám rádi pomohou. Pro ty, co chtějí vzít název kavárny Catación Pública (tedy veřejná ochuntávka) doslovně, existuje příjemná a ne příliš drahá možnost, jak vyzkoušet až tři druhy kávy najednou. Můžete si zaplatit tři malé french pressy nebo jinou alternativní přípravu. Barista se vám pak bude asi hodinku věnovat a vysvětlí vám cokoliv, co si budete přát. 

catacion publica 5

Samozřejmě si můžete dát také nápoje na bázi espressa z kávovaru značky Synesso. Na mlýku bývají tradičně tři druhy kávy, určitě si vyberete tu svou. 

Pokud se pro kávu nadchnete a budete v Bogotě trávit trochu více času, nenechte si ujít možnosti zůčastnit se v Catación Pública některého z jejich kurzů. Ty trvají od 45 minut u těch základních (filtrovaná káva, cupping, příprava espressa) až po několikadenní semináře (příprava na zkoušku Q-grader tedy hodnocení kvality zelené kávy). 

Catacion publica

, Calle 120A # 3A-47, Bogotá, Kolumbie

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.