Články o kávě

CAFÉ DEVOCIÓN oddejte se kávě

Oddanost kávě, preciznost a luxus. Taková je kavárna v přízemí hotelu Hilton v Bogotě, kde značka Devoción prezentuje svou práci. Najdete tady opravdové kávové skvosty.

Kavárnu Devoción může být trochu složité najít. Schovanou v přízemí hotelu Hilton byste ji za řadou přijíždějících a odjíždějících taxíků a luxusních aut ani nečekali. Je to ale místo, které by kávoví znalci v žádném případě neměli vynechat. Za značkou Devoción se skrývá oddanost (špaň. devoción) kávě a zákazníkovi. Kávu umí ve svých kavárnách výborně připravit. Hlavně ji ale umí najít i ve vzdálených kolumbijských regionech, zpracovat a výborně upražit. Kávu si od nich bere také řada jiných kolmbijských kaváren.  

Pražením se v Devoción zabývají již osm let. Vlastní kavárnu v hotelu Hilton mají poslední čtyři roky. Před dvěmi lety navíc otevřeli druhou kavárnu a pražírnu v Brooklynu v USA. A plány k dalšímu rozvoji budou určitě následovat. Projektu jako je Devoción by v tuto chvíli slušela vlastní malá kavárna, kde by prostor, představivost ani přístup nebyl tolik omezován pravidly pětihvězdičkového hotelu.

devocion 2

Nabídka připravovaných káv

Devoción má v nabídce zejména směsi káv z jednotlivých regionů Kolumbie, jména farmářů se zde nedozvíte. Toro, Honey, Citrus neboWild Forest jsou názvy káv z regionů Cundinamarca, Huila a Tolima. V nápojovém menu k nim najdete detailní popis (z jakých odrůd se směs skládá a jaký je jejich chuťový profil) a také doporučení, která příprava jim sedí nejlépe. Vybrat si můžete z nápojů na bázi espressa, dripperu, french pressu nebo Kyoto cold brew.

Limitovaná edice pak nabízí speciální sezónní kávy jako Geshanebo bio kávu z Tolimy. V menu se začínají oběvovat také kávy zpracované jinak než promytou metodou, například vynikající La Cruz(honey metoda) s úžasnou notou čerstvého kakaa a ostružin.

Můžete si dát také dort nebo croissant, případně sendviče připravené ve vedlejší restauraci. Ceny v Devoción kopírují prostředí hotelu Hilton a musíte se připravit na trochu vyšší výdaje. Co se týče kávy, tak určitě oprávněné, ale za jídlo je tady až zbytečné utrácet.

devocion 3

Interiér a zajímavosti

Kavárna je precizně stylizovaná jako lékárna ze třicátých let. Na poličkách u zašlých zrcadel je vystavena celá řada lahviček a flakónů s chemickými názvy. Zvědavě jsem se ptala, co všechny ty názvy znamenají a k mému překvapení i tyto detaily mají souvislost s kávou. Názvy na flakónech a karafách popisují jednotlivé chemické atributy kávy nebo její možné defekty. Koncept je dotažený do detailu, včetně pracovního oblečení baristů.

Místo na mě působilo trochu škrobeně. Kavárna je přímo propojená s restaurací hotelu Hilton a svázaná jeho pravidly. Naštěstí i přesto, že většinoví zákazníci jsou lidé z vyšších vrstev, obchodníci a politici, vůně kávy a přátelskost baristů zachraňují situaci i pro obyčejného kolemjdoucího a českou turistku s krosnou na zádech.

devocion 4

Důraz na čerstvost

V Devoción si zakládají na kvalitním výběru surovin a na čerstvosti. Kávy se snaží svým zákazníkům prezentovat v co nejkratším čase. Barista Cristhian mě zasvětil do jejich tajemství - kávu máte ve svém šálku nejpozději do deseti týdnů od nákupu u farmáře. Doba samozřejmě zahrnuje všechny procesy až po přípravu v kavárně (třídění, pražení,...). I pro zmiňovanou kavárnu v USA platí zásada čerstvosti. Díky letecké přepravě jsou schopni dostat zelenou kávu ke svému pražiči v Brooklynu velice rychle a zajistit tak, že i ve Spojených Státech si zákazník může vychutnat opravdu čerstvou kávu.

devocion 5

Pro mě byla kavárna velkým překvapením. Ihned po vstupu jsem nečekala, že mě nakonec tak zaujme a už vůbec ne takovou ochotu a přátelskost ze strany baristů. Zdání klame a i já jsem měla předsudky, nejsem na prostředí pětihvězdičkových hotelů zvyklá a připadám si tam nepatřičně. Zejména s batohem na zádech, unavená a zmuchlaná po celonoční jízdě autobusem. Ale opravdu to bylo to správné místo a ráda se tam budu vracet. Kdoví, třeba se otevře kavárna Devoción i někde v Evropě a budeme to mít všichni blíž za perfektně čerstvou kávou.

, Carrera 7 No. 72-41, Bogotá, Kolumbie

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.