Zobrazujeme akce z Vaší lokality: Ashburn, United States

ŠTĚPÁN NEUBAUER:
ROZHOVOR O BARISTOVI ROKU, SCAE A PLÁNECH DO BUDOUCNA

Na jaké novinky se můžeme těšit na letošním Baristovi roku, který již klepe na dveře? Co je to SCAE a jaký je její význam? Na tyto i další otázky nám odpovídal Štěpán Neubauer, čerstvě zvolený koordinátor Speciality Coffee Association of Europe pro Českou republiku.

Barista roku 2014 je rozdělen na čtyři soutěžní dny. Kdybys měl návštěvníkům doporučit nějakou část programu, kterou by si neměli nechat ujít, která by to byla?

Velmi atraktivní a prestižní bude nedělní finále Baristy roku, jelikož všichni účastníci, kteří se probojují do finále, předvedou špičková vystoupení. Vím, že se všichni důkladně připravují, takže se neobávám, že by se ve finále vyskytla nějaká slabá část. Každá soutěž má něco zajímavého. Cup Tasting je doslova boj o vteřiny, Latte Art je estetická záležitost o pevných nervech a pevné ruce, Barista roku je o celkovém vystupování a také Brewers Cup bude určitě zážitek. Skvělí budou i porotci, takže bych návštěvníky rád pozval i na dvanáct porotců z celého světa. Myslím si, že to bude velmi povedený ročník soutěže.

Mohl bys prozradit jména některých porotců?

Pro semifinále budou stanoveny dvě poroty. V první jako hlavní porotce zasedne Petra Davis Veselá, v té druhé Gloria Pedroza ze Švýcarska.

Může se na letošní ročník ještě někdo přihlásit?

Nemůže. Uzávěrka přihlášek proběhla 1. 4. 2014, abychom měli dostatek času na přípravu. Letos se přihlásilo 43 soutěžících a celkově proběhne zhruba 68 vystoupení. Několik soutěžících se účastní ve více kategoriích.

Štěpáne, můžeš našim čtenářům prozradit novinky, které letos připravujete?

Úplně největší novinkou budou soutěžní kávovary umístěné vedle pódia. Jakmile soutěžící ukončí svou prezentaci, přesune se k jednomu z nich a bude připravovat kávy pro širokou veřejnost. Nejen porota, ale vlastně kdokoli pak ochutná kávu, se kterou barista soutěží. Myslím si, že je to velmi dobrý krok, jelikož se veřejnosti mohou rozšířit chuťové obzory. Novinkou jsou taky přehledné stránky akce baristaroku.sexy, kde najdete celý program letošního ročníku. Tuto akci a vlastně celou českou větev SCAE můžete také podpořit prostřednictvím charity boardu zakoupením některého pole. Na něm se pak můžete prezentovat vlastní fotografií nebo logem a odkazem na své stránky. Zakoupená pole mají platnost označení „od soutěže do soutěže“.

Už víme, že soutěž organizuje česká pobočka SCAE. Co je to za organizaci a kdo za ní stojí?

SCAE je zkratka pro Speciality Coffee Association of Europe, což znamená Evropská asociace výběrové kávy. Jedná se o asociaci, jejíž členy jsme od roku 2003, ale první soutěž Barista roku se konala v roce 2004. Tehdy se jmenovala Mistr kávy. Česká větev této asociace se zaměřuje na rozvoj v oblasti výběrové kávy ze strany baristů, aby uměli výběrovou kávu správně připravit, kaváren, aby majitelé investovali do vybavení, i pražíren, aby pražiči znali rozdíly mezi výběrovou a komoditní kávou a také ji uměli řádně zpracovat.

Jde nám především o to, aby u nás kultura výběrové kávy vzkvétala. Zakládáme si na třech hlavních činnostech. Tou první je samotná soutěž Barista roku, která je zároveň takovým svátkem pro lidi, kteří mají rádi výběrovou kávu. Poté je to pořádání přednášek pro odborníky i kávové nadšence, na které vždy pozveme světovou špičku některého z kávových odvětví, budeme ji jeden až dva dny zpovídat, a poté ji pošleme zase zpátky domů, takže budeme vzdělávat nejen sami sebe, ale i veřejnost. A v neposlední řadě bychom chtěli zapracovat na školeních pro odborné střední školy, ve kterých je v osnovách kávě věnováno naprosté minimum prostoru. Jedná se o opravdu dlouhodobou práci na 5 až 10 let dopředu, ale já nejsem ve své práci zvyklý získávat krátkodobé rychlé výhry. Spíše se snažím o to, aby se oblast, které se věnuji, posunula dlouhodobě dopředu. A to je smyslem SCAE. Ne vytvořit nějaké pozlátko, nafouklou bublinu, ale vyplňovat prostor té bubliny tvrdou prací v kavárnách, pomáhat kavárníkům, pomáhat baristům, aby návštěvníci chodili do kaváren více poučeni a chtěli výběrovou kávu.

Česká pobočka SCAE má 43 členů. Ve vedení jsou tři koordinátoři. Já jsem hlavním koordinátorem, Petra Davis Veselá je koordinátorkou pro vzdělávání a třetím je Adam Neubauer. Jedná se o nové pravidlo, kterým se má předcházet situaci, kdy odpadne jeden koordinátor a musí se řešit situace, kdy není nikdo, kdo by ho zastoupil. Funkce ještě nemáme definitivně rozdělené, je tedy možné, že dojde ke změnám. S organizací soutěže nám letos velmi pomohl Jarda Tuček z Doubleshotu, který zajistil technické záležitosti. Obhospodaření poroty si vzala na starosti Petra Davis Veselá. Ta organizační podpora od obou je naprosto skvělá, vždy se mi s nimi velmi dobře pracuje.

Organizaci letošního ročníku jistě ztížila volba nového koordinátora SCAE pro Českou republiku.

Koordinátorem jsem byl zvolen před pár dny. Organizace byla skutečně náročnější, jelikož se již před Vánoci řešily problémy spojené s přechodem od jednoho koordinátora ke druhému. Dovedu si představit, že vše mohlo proběhnout dříve a hladčeji, aby pro soutěž byl větší prostor. Bude se jednat o první ročník pod mým koordinátorstvím a myslím si, že to ustojíme, soutěž proběhne bez problémů a příští rok bude zase o něco lepší. Mým cílem je udělat z této soutěže jednu z nejlepších v Evropě. Naději máme, jelikož se o kávu v České republice zajímá velké procento lidí a máme i velmi dobré kavárny, které se zaměřují na výběrovou kávu.

Chtěl bys vzkázat něco těm, kteří již dříve byli členy SCAE a neprodloužili si členství, nebo pro ty, kteří ještě vyčkávají, jak to bude se SCAE dál?

Především začneme pořádat více aktivit. Ať sledují náš web a dle toho se sami rozhodnou. Toť vše, co pro to mohu udělat. Asociace určitě smysl má, ovšem ne ten, že by lidem samotné členství zajišťovalo nějakou konkurenční výhodu nad ostatními. Cílem je, aby se na chvíli každý vzdal svých tržních a obchodních zájmů, udělal krok zpět a vytvořil s ostatními něco fungujícího a užitečného.

Ještě poslední otázka na závěr. Na soutěž Barista roku může jít i široká veřejnost. Platí se nějaké vstupné?

Ne, vstup je volný. Soutěž se bude konat v prostorech obchodního centra Arkády Pankrác, přijít se podívat může kdokoli. Tím, že letos budou dvě poroty, které se budou střídat, bude mít samotná soutěž rychlejší spád a bude velmi zajímavá.
 

Na soutěž Barista roku 2014 se můžete přijít podívat tento týden od čtvrtka do neděle (1. – 4. května 2014) do pražského nákupního centra Arkády Pankrác. Peníze na vstupné si s sebou brát nemusíte, pokud však chcete podpořit pořadatele, můžete tak učinit na jejich webových stránkách nebo na baristaroku.sexy, kde se mimo jiné dozvíte i jména všech soutěžících a porotců.
 

Autor: Tomáš Konečný, Kávové listy
Komentáře ke článku Přidej vlastní komentář k článku

Přečtěte
si také

Aktuální
zprávy

Baratza Sette 270
očekávaný mlýnek na kávu

Firma Baratza přichází s novým mlýnkem Sette 270. Představuje nový způsob mletí díky mechanismu z dílny aeronautického inženýra.

Zobrazit článek
Sdílejte kávu s přáteli
Najdete nás na facebooku
Kávové listy na Facebooku