Zobrazujeme akce z Vaší lokality: Ashburn, United States

Oxalis už dávno
není jenom čaj

Lidé z pražírny Oxalis se zabývají výběrovou kávou již více než čtyři roky. Co je k výběrové kávě přivedlo? Kdy pochopili její smysl? A co chystají v nejbližší době? Během exkurze v jejich pražírně nás čekalo jedno překvapení za druhým.

Sídlo, sklady a pražírna společnosti Oxalis se nacházejí ve Slušovicích u Zlína. Významnou část velké třípodlažní budovy zabírají ale především čaje,  které se na obratu firmy podílejí 60 %. Káva ovšem tvoří se svými 20% také nezanedbatelnou část. Když se dnes řekne Oxalis, všem se tedy automaticky vybaví obchody s čaji a kávou. To, že se nejedná pouze o komoditní kávu  jsme věděli, ale že začali pražit i microloty pro nás bylo překvapení. Hned jsme se tedy začali vyptávat přímo pana Petra Zelíka, majitele Oxalisu.

 

Kávové Listy.cz: V povědomí  veřejnosti jste zapsaní jako síť obchodů s čaji a kávou. Jak dlouho se ale věnujete kávě?

Ing. Petr Zelík: „Kávě se věnujeme od roku 1999. V té době jsme dováželi kávu upraženou v zahraničí. Dodavatele jsme za celou dobu mnohokrát změnili.  Dováželi jsme jak obyčejnou komoditní kávu, tak i aromatizovanou. Postupem času jsme ale začali zjišťovat, že to jde dělat i lépe a také jsme se seznámili s výběrovou kávou.“

 

Kávové Listy.cz: Co vás k výběrové kávě přivedlo?

Ing. Petr Zelík: „Na jaře roku 2010 jsem dostal pozvání  do Kostariky a Panamy, kde jsem měl možnost seznámit se s děním na kávové plantáži. Na této a dalších cestách jsem se především dozvěděl, jak se káva degustuje, jaké existují alternativní metody přípravy na filtrech a jak je vůbec výběrová káva důležitá.“

 

Bez názvu 10  Bez názvu 2

      Sklady zelené, nepražené kávy.                                        Zelená káva připravená k pražení.

 

Kávové Listy.cz: Jak Vaše nově nabyté zkušenosti ovlivnily další vývoj Oxalisu?

Ing. Petr Zelík: „Od té doby jsme změnili spoustu věcí. Postupně jsme začali nakupovat kávy přímo od farmářů. Protože chceme našim zákazníkům dodávat co nejčerstvější kávu, zakoupili jsme výkonnější  pražičku a od loňského září si již veškerou kávu pražíme sami. Do budoucna máme i další plány, jak můžeme kvalitu našich káv ještě více zlepšit.“

 

Kávové Listy.cz: A prozradíte našim čtenářům, na co se mohou těšit?

Ing. Petr Zelík: „Chtěli bychom lidem ukázat, že dobrá káva není pouze italské espresso. Do budoucna chceme zavést kromě káv, které máme k dispozici po celý rok, i microloty. To  jsou kávy které byly pěstovány v menším množství a v nabídce budou 2 až 3 měsíce. Máme kontakty na drobné plantáže v Kolumbii, Rwandě, Brazílii a Kostarice. První takové kávy zahrneme do našeho nového katalogu, který bude uveřejněn v září. Také bychom se chtěli více soustředit i na čerstvost kávy, která se dostane k zákazníkovi.“

 

Bez názvu 3  Bez názvu 1

     Chlazení čerstvě upražené kávy.                                              Celý proces pražení je řízený počítačem.                                  

Kdo stojí za pražením kávy v Oxalisu?

Po zajímavém rozhovoru jsme se vydali na prohlídku pražírny s panem Ivanem Čumíčkem, který v pražírně zodpovídá za výběr káv. Kromě velké moderní pražičky na 35 kilogramů kávy jsme také viděli i sklad, ve kterém se nacházelo několik stovek kilogramů kávy. Povídali jsme si s ním o  nové pražičce od firmy Loring Smart, která je unikátní v technickém řešení způsobu pražení. "K pražení dochází pomocí horkého vzduchu v uzavřeném prostoru bubnu, proto jsou kávová zrna rovnoměrně a konzistentně vypražena. Zároveň je pražička šetrná k životnímu prostředí, protože v cyklonu, který je umístěný nad hořákem dochází k pálení všech zplodin při teplotě 800°C. Byli jsme první ve střední a východní  Evropě, kdo tuto pražičku začal používat", dodal pan Čumíček.

Když jsme se ho zeptali, které kávy z jejich nabídky by nám doporučil, zmínil Brazílii Fazenda Paraiso, kterou zakoupili přímo od farmy Paraiso. Pozornost si prý jistě zaslouží i Etiopia Kaffa, která je zvláštní tím, že se jedná o původní divokou odrůdu kávovníku.

 

Vždy rádi vidíme, když se nějaká česká pražírna vydá tím správným směrem k tomu, aby se z ní stala kvalitní pražírna výběrové kávy. K úplné dokonalosti chybí už jenom detaily, které, pokud všechno bude probíhat ve stejném tempu jako doposud, budou vyladěny během velmi krátké doby.

 

Autor: Nicol Durajová, Kávové Listy.cz

Foto: Tomáš Konečný, Kávové Listy.cz

 

Bez názvu 5  Bez názvu 6

       Opravdu velká pražička na 35 kg kávy.                  Ivan Čumíček dohlíží na nákupo a pražení kávy.

 

Bez názvu 8  Bez názvu 7  Bez názvu 9

       Sklady kávy v Oxalisu neberou konce. Pytle kam se podíváš..          Pražící komplet Loring Smart.
Komentáře ke článku
Petr Lindner Odpovědět
Jenom nevím, kam hoši z Oxalisu chodí na ty ceny...
Michal Křižka
Nakupují dražší ( a kvalitnější) loty...
Bětka Blahová Odpovědět
Drahé nebo levné?
Mareček
Něco mají levné, něco podobné jako doubleshot..
Jiří Mlejnek Odpovědět
U něčeho srovnatelné, ale spíše dražší než konkurence ve výběrové kávě. Záleží na výsledné kvalitě jednotlivých káv.
Evža Odpovědět
Copak drahé, ale než se to dostane k zákazníkovi tak je to staré. Když narazíte na něco co zrovna dorazilo ze skladu je to velice dobrá káva, problém je se skladováním na prodejnách.
Zuzana
Káva z Oxalisu je nejlepší!!!
Jirka Forman Odpovědět
Nebo spoléhají na to, že jim to prodá zavedena značka...
Tomáš Odpovědět
Kupují dražší a kvalitnější loty, a pak to dají na prodejny do průhledných dóz, do kterých jde celý den světlo a 30× denně je otevřou, takže káva neustále oxiduje... ideální recept jak zničit skvělou kávu.
Mirka Odpovědět
Tak já jsem s touto kávou spokojena, ale pravda, že ji beru jako firma (čajovna a kavárna) takže se mi vždy do ruky dostane čerstvě upražená a nakupuji měsíčně, takže káva je u mne vždy čerstvá. :)
Přidej vlastní komentář k článku

Přečtěte
si také

Aktuální
zprávy

Baratza Sette 270
očekávaný mlýnek na kávu

Firma Baratza přichází s novým mlýnkem Sette 270. Představuje nový způsob mletí díky mechanismu z dílny aeronautického inženýra.

Zobrazit článek
Sdílejte kávu s přáteli
Najdete nás na facebooku
Kávové listy na Facebooku