Zobrazujeme akce z Vaší lokality: Ashburn, United States

Káva
zkušený matador na burze

Dnes na chvíli odběhneme od tématu výběrových káv a půjdeme prozkoumat realitu obchodování s kávou komoditní. Zajímá Vás, které země jsou lídři v produkci kávy? Jak obchodování s kávou na burze funguje? Jak si vede káva na trhu dnes? A jak se propad cen kávy na burze projeví v naší peněžence? Toto a další zajímavosti ze světa komoditní kávy se dozvíte v dnešním článku.

Vše začíná po sklizni a zpracování kávových zrn, kdy farmáři prodávají svou vypěstovanou kávu místním družstvům nebo obchodníkům, kteří ji odešlou k transportu lodí. Po zaplacení veškerých cel a poplatků míří káva do velkoskladů. Odsud ji nakupují pražírny nebo v případě instantních káv míří do továren k dalšímu zpracování.

Největší hráči na trhu

Dlouhodobě největším producentem kávy a zároveň i odrůdy Arabika je Brazílie, která pokrývá světovou produkci kávy z 30–35 %. Pro představu, letošní odhad brazilské sklizně je 54 milionů žoků kávy (1 žok = 60 kg). Na druhém místě se s 18 % překvapivě umístil Vietnam, který je největším producentem kávy Robusta. Raketový růst produkce nastal mezi lety 1995–2000, kdy vietnamská vláda a Světová banka investovaly velké množství peněz do tamní produkce. Záhy byl trh zaplaven levnou Robustou, což má dodnes negativní vliv na pěstitele po celém světě. O třetí místo v produkci kávy se dělí Indonésie s Kolumbií, každá po 10 %.

Co je burza a jak funguje?

Základní myšlenka burzy je soustředění všech obchodů a obchodníků na jedno místo s pevně danými obchodními pravidly. Tím se obchody zjednoduší, zrychlí a zvýšenou konkurencí se dosáhne nižších cen. Hlavní světová burza pro kávu Arabika je Intercontinental Exchange v New Yorku a pro kávu Robusta je to London Stock Exchange.

Abyste pochopili, jak dnes komoditní trhy fungují, popišme si způsob, jakým se s komoditami nejčastěji obchoduje. Tím je tzv. futures contract neboli česky „termínovaný kontrakt“. Futures contract je typ smlouvy, ve kterém se obě strany dohodnou na množství, ceně a datu dodání kávy ještě předtím, než se káva vůbec vypěstuje. Je to způsob obchodování známý již od středověku. Pěstitelé si tehdy dopředu zajišťovali odbyt své úrody a kupci se tak chránili proti náhlým výkyvům cen.

Zde považuji za důležité zdůraznit, že pro tvorbu ceny komoditní kávy platí jiná pravidla než pro kávu výběrovou. Cenu výběrové kávy z velké části určují její kvalitativní vlastnosti – vůně, chuť, acidita, lahodnost apod. Cena komoditní kávy je naopak pouze výsledek tvrdého boje nakupujích a prodávajích subjektů na burzách.

Trh s kávou dnes

Obliba kávy za posledních 100 let zaznamenala raketový nárůst. Dnes je druhou nejvíce obchodovanou komoditou hned po ropě. Komoditní káva ovládá drtivou většinu trhu s kávou, zatímco výběrová káva tvoří pouhá 4 %. Díky deregulaci trhů a nástupu informačních technologií se změnila podstata obchodu s kávou. Odhaduje se, že než se káva dostane z plantáže ke spotřebiteli, projde asi 150 změnami majitelů. Ptáte se, jak je to vůbec možné? Odpověď zní: Spekulace.

Futures contract lze prodat dalšímu obchodníkovi ještě před termínem dodání. Na burzách to tedy vypadá tak, že si jednotliví kupci čile obchodují „na papíře“ s cílem vydělat na rozdílu nákupních a prodejních cen co nejvíc. Tito spekulanti nemají nejmenší zájem konkrétní komoditu obdržet a termíny dodání si proto dobře hlídají.

Toto divoké obchodování má samozřejmě značný dopad na úroveň a pohyby cen. Komoditní trhy jsou velice dynamické, např. za poslední rok jsme byli svědky propadu ceny Arabiky o 40 %. Nejtvrději tyto propady pocítí samotní pěstitelé kávy, protože se současné ceny často drží na úrovni výrobních nákladů.

Několik aktualit na závěr

Jak vypadá situace s kávou na burze během posledních pár týdnů? Arabika se v červenci obchodovala v pásmu mezi 1,15–1,35 USD a Robusta mezi 0,81–0,89 USD za libru kávy (tj. 0,45 kg). Cena kávy je nejníže za poslední čtyři roky.

Co za tímto pádem stojí? Především jde o zprávy z Brazílie, kde se letos očekává nadprůměrná sklizeň. Světové zásoby kávy jsou navíc největší za posledních pět let a ceny jsou tak tlačeny dolů. Cenu také snižuje oslabující brazilská měna real.

A jaký dopad má pokles cen na burze na koncového zákazníka? Pokud se český zákazník těší na levnější kávu, bude zklamán. Cena komoditní kávy tvoří totiž jen malou část ve výsledné ceně kávy v supermarketu. Do doby než začnou klesat platy, cena ropy, daně a další položky spojené s cestou kávy z plantáže ke spotřebiteli, úlevu v peněžence při nákupu této kávy nepoznáte.
 

Autor: Radek Zeman, externí redaktor
Komentáře ke článku Přidej vlastní komentář k článku

Přečtěte
si také

Aktuální
zprávy

Baratza Sette 270
očekávaný mlýnek na kávu

Firma Baratza přichází s novým mlýnkem Sette 270. Představuje nový způsob mletí díky mechanismu z dílny aeronautického inženýra.

Zobrazit článek
Sdílejte kávu s přáteli
Najdete nás na facebooku
Kávové listy na Facebooku