Zobrazujeme akce z Vaší lokality: Ashburn, United States

Je káva druhou nejobchodovanější komoditou na světě?

Nejen v kávovém oboru často narazíte na myšlenku: „Káva je druhou nejobchodovanější komoditou na světě.“ Ale je to pravda?

Zdá se, že mnoho lidí zajímá, jak to s kávou doopravdy je, a tak se na toto téma často rozdmýchávají žhavé diskuze. Může být káva druhou nejobchodovanější komoditou na světě? Odpověď zní: Ano, může. Mnoho zahraničních zdrojů tuto informaci předkládá (viz níže). Je však jasné, že vždy záleží na úhlu pohledu a také na časovém úseku, který je sledován.

Káva je pravidelně zařazována mezi prvních 10 položek v seznamech „Nejobchodovanější komodity na světě“ či „Nejběžněji obchodované komodity“ spolu s ropou, zemním plynem, drahými kovy, kukuřicí, cukrem, bavlnou aj. Malá zápletka však spočívá ve správném pochopení významu slova „obchodovaný“. Obchodování s kávou na burze je totiž založeno na spekulacích, jak jsme si vysvětlili v pondělním článku Káva – zkušený matador na burze. Obchody s kávou probíhají „na papíře“ a káva si tak projde desítkami změn majitelů, než se dostane ke spotřebiteli. V konečném důsledku jsou množství skutečně vyexportované kávy a kávy na burze zobchodované dvě naprosto odlišné hodnoty.

Abychom k tomuto tématu přistoupili zcela upřímně, musíme zde uvést, že se nám nepodařily najít konkrétní statistiky. Ani seznamy nejobchodovanějších komodit neodhalují, odkud své informace čerpají. Některé zahraniční články se však odkazují na zdroje jako je International Coffee Organisation.

Pokud se Vám podaří najít bližší statistiky, podělte se o ně v komentářích.

Zdroje:
http://www.globalexchange.org/…e/coffee/faq
http://www.investorguide.com/…odities-igu/
http://www.buzzle.com/…e-world.html
http://thumbnails.visually.netdna-cdn.com/…06b_w945.png
http://www.stockmarketdigital.com/…in-the-world
http://www.pbs.org/…onomics.html
http://www.biggone.com/…-world-2013/
 

Autor: Kávové listy
Komentáře ke článku Přidej vlastní komentář k článku

Přečtěte
si také

Aktuální
zprávy

Baratza Sette 270
očekávaný mlýnek na kávu

Firma Baratza přichází s novým mlýnkem Sette 270. Představuje nový způsob mletí díky mechanismu z dílny aeronautického inženýra.

Zobrazit článek
Sdílejte kávu s přáteli
Najdete nás na facebooku
Kávové listy na Facebooku