Zobrazujeme akce z Vaší lokality: Cambridge, United States

Brazilská kavárna Curto Cafe
zajímavý koncept v Rio de Janeiru

Tereza Prejdová je cestovatelka, která hledá farmáře a baristy ze vzdálených zemí, kteří pak v rámci festivalu Týden kávy Brno představují kávovou kulturu své země. Loni pomohla přivézt farmáře, pražiče, baristu a vědeckého pracovníka Gonzala Enrique Mancilla Diaze z Kolumbie, letos pátrá v Brazílii. Cestou však sama zkoumá místní kávovou kulturu. Její zápisky z cest si můžete teď přečíst i Vy.

Curto café, Rio de Janeiro - kavárna, kde si cenu určíte sami

Rio de Janeiro je brazilská metropole, známá svými plážemi, sochou Krista rozpínajícího ruce nad městem, sambou a karnevaly. Ale jak je to tady s kávou? To jsem byla taky zvědavá a přes internet se snažila dopátrat, kde si ve městě můžu zajít na dobré espresso nebo capuccino a nezklamat se.

 

Hledání bylo náročné, vypadá to, že kávová kultura se v Brazílii rozvíjí mnohem více v Sao Paulu než tady v Riu. Ale kdo hledá, najde a našla jsem i já.

 

Kavárna s názvem Curto (v překladu “krátký”; možná, že název vymysleli, aby přiblížili zákazníkům, že u nich je káva opravdu “krátká”, espresso jak má být, žádný hrnek plný překapávané kávy) je umístěna v centru města v malé nákupní pasáži. Vlastně bych jí spíš než kavárnou nazvala espresso barem, protože nic jiného, než espressa a capuccina tady k pití nedostanete. Ale kvalita stojí za to.

 

Zrna z brazilského regionu Espiritu Santo tady mají ve třech variantách, “tradiční” silně pražené pro klasiky, co se zatím nechtějí vzdát svých zvyků a potom středně a slabě pražené pro ty, co chtějí tuto kávu poznat a vychutnat ve všech jejích odstínech.

 

Až do této chvíle možná Curto nezní jako příliš zajímavé místo pro znalce českého kávového světa. Pravdou je, že být baristou v Riu je tvrdá dřina a nikdo zatím dobrou práci moc neumí ocenit. Tým z Curta se snaží nejen nabídnout špičkové kafe, ale také vytvořit zajímavé prostředí a úplně nový koncept kavárny/baru.

P6251504

 

Kromě dvou stolů se dvěmi stroji La Marzocco, mlýnky a šálky toho v Curtu už moc víc nenajdete. Dva nebo tři stolky, na kterých si sami můžete do kávy přimíchat cukr nebo si šálek odložit, několik lavic k sezení a sdílený prostor s baristy. Kdybyste dostali chuť na něco sladkého, můžete si koupit sušenky, cookies nebo jinou drobnost od menších výrobců (podle designu a způsobu prezentace si myslím, že se jedná o domácí výrobu menších výrobců).

 

A kolik za to? To je právě to nejzajímavější - cenu kávy si určujete sami. Na tabuli na zdi si můžete přečíst, kolik stojí provoz espresso baru (náklady jsou rozepsané do kategorií jako je nájemné, provoz přístrojů, internet, daně, odměna baristům, apod.) a kolik stojí základní suroviny na jedno espresso nebo capuccino. Sami potom přistoupíte ke stolku s několika barevnými “květináči”, nejdříve hodíte žeton do nádoby podle nápoje, který jste měli a potom necháte vámi vybrané množství peněz v další nádobě.

 P6251499

Kavárna takto funguje již dva roky a vypadá to, že jim to šlape. V době kolem oběda se prodá káv opravdu hodně, já jsem se k té svojí ani nedostala a raději jsem se vrátila později, když už bylo v baru méně lidí.

 

Curto café pro mě bylo zážitkem. Po dlouhé době jsem si vychutnala dobré espresso i capuccino, popovídala s baristy o situaci kaváren v Riu a užila si chvilku klidu v rušném centru města.

 

Curto café: AV. Erasmos Braga 278, Sobreloja Quiosque 47 (Terminal Menezes Cortes - Edificio Garagem) CENTRO, Río de Janeiro

 

Foto a text: Tereza Prejdová, http://prejdik.blogspot.cz/

 

image-1436858560.95283.jpg
image-1436858565.32527.jpg
image-1436858570.35446.jpg
image-1436858573.15642.jpg
image-1436858578.78795.jpg
image-1436858582.38155.jpg
image-1436858588.14138.jpg
image-1436858594.75521.jpg
image-1436858658.28432.jpgKomentáře ke článku Přidej vlastní komentář k článku

Přečtěte
si také

Aktuální
zprávy

Den kávy ve Zlíně už tento víkend!

Třetí ročník Dne kávy se uskuteční v rámci KávaFestu v sobotu 20. října v prostorách kongresového centra Zlín. Velký svátek milovníků kávy se letos pochlubí novými prostory i množstvím kávových zážitků.

Zobrazit článek
Sdílejte kávu s přáteli
Najdete nás na facebooku
Kávové listy na Facebooku